Notowania

mińsk
18.07.2012 23:21

Elektrownia atomowa na Białorusi. Zbudują ją Rosjanie

Budowa siłowni ma kosztować ponad 10 mld dolarów i zostanie sfinansowana z kredytu, który na ten cel udzieli Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Japo/public domain/Wikipedia)

Rosyjski państwowy koncern Atomstrojexport zbuduje pierwszą na Białorusi elektrownię jądrową. Umowę w tej sprawie podpisali w Mińsku szefowie rządów Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Michaił Miasnikowicz.

Budowa siłowni ma kosztować ponad 10 mld dolarów i zostanie sfinansowana z kredytu, który na ten cel udzieli Białorusi Rosja. Pierwsza na Białorusi elektrownia jądrowa ma być gotowa do 2020 roku.

Po katastrofie w Czarnobylu plany budowy elektrowni atomowej budzą zaniepokojenie wśród wielu Białorusinów, a także na Litwie. Siłownia ma powstać zaledwie 30 km od granicy z tym krajem.

Władze w Mińsku podkreślają jednak, że bardzo zależy im na energii jądrowej. Białoruś jest już silnie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu i ropy naftowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Atomowe referendum u naszych sąsiadów Inicjatywę przeprowadzenia plebiscytu, z którą wystąpiły partie opozycyjne, poparło w poniedziałek 62 posłów w 141-osobowym Sejmie.
Przez nich nie będzie elektrowni atomowej? Około 25 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Gryfino zdecyduje pojutrze w referendum lokalnym, czy chcą na swym terenie lokalizacji elektrowni jądrowej.
Problemy techniczne z elektrownią atomową Znów opóźnia się termin uruchomienia ważnej elektrowni atomowej w Finlandii. Przyczyną są problemy techniczne i finansowe.
Tagi: mińsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz