Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa w Polsce. Dziś referendum

0
Podziel się:

Dziś rano w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) rozpoczęło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski.

Elektrownia atomowa w Polsce. Dziś referendum
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Budowa elektrowni jądrowej zniszczy turystykę - uważają mieszkańcy gminy * *Mielno. To dlatego wnioskowali o przeprowadzenie referendum, które rozstrzygnie, czy we wsi Gąski powinien stanąć energetyczny moloch.

Jak poinformowała Małgorzata Andruk, urzędnik wyborczy, wszystkie cztery obwodowe komisje do spraw referendum, w Mielnie, Gąskach, Sarbinowie i Unieściu, zostały otwarte o godzinie 7.00. Głosowanie potrwa do godziny 21.

Według najnowszych danych do udziału w nim uprawnionych jest 4171 mieszkańców gminy. Na karcie do głosowania znajduje się jedno pytanie: Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno? Możliwe są dwie odpowiedzi - _ tak _ lub _ nie _. Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Wynik referendum jest wiążący, gdy za jednym z rozwiązań, w sprawie poddanej głosowaniu, oddanych zostanie ponad połowa ważnych głosów. Rada Gminy Mielno zdecydowała 30 grudnia 2011 r. o przeprowadzeniu referendum. Przyjęta wówczas uchwała w tej sprawie, to efekt sprzeciwu mieszkańców gminy wobec planów Polskiej Grupy Energetycznej, która 25 listopada 2011 r. ogłosiła, że jedną z trzech potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest letniskowa wieś Gąski. Dwie kolejne to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

Mieszkańcy gminy Mielno, którzy wnioskowali o przeprowadzenie referendum, uważają, że budowa elektrowni jądrowej w Gąskach zniszczy turystykę i przyczyni się do degradacji środowiska naturalnego. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się około 1000 osób. Pełnomocnik rządu do spraw energetyki jądrowej Hanna Trojanowska poinformowała w środę, że w drugiej połowie marca bieżącego roku Ministerstwo Gospodarki startuje z kampanią informacyjną nt. energetyki jądrowej.

Jak zaznaczyła, głównym jej elementem będzie zachęcanie obywateli do zapoznania się ze sposobem funkcjonowania obiektów energetyki jądrowej. PGE zakłada, że ostateczną lokalizację elektrowni atomowej poda przed końcem 2013 r., po gruntownym przebadaniu lokalizacji w Gąskach, Choczewie i Żarnowcu. Zgodnie z harmonogramem spółki, budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r., a pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony przed końcem 2020 r. W planach rządu jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW.

Więcej o budowie elektrowni atomowej w Polsce czytaj w Money.pl
Pawlak przewiduje wynik tego referendum Wicepremier uważa, że w jutrzejszym referendum mieszkańcy gminy Mielno opowiedzą się przeciw budowie elektrowni atomowej w Gąskach.
Zapłacisz więcej za prąd. Sprawdź, dlaczego Realizacja takiego projektu byłaby możliwa wspólnie z innym podmiotem i po 2016 roku - mówi prezes spółki Maciej Owczarek.
Elektrownia atomowa nie powstanie, bo... Mieszkańcy gminy Mielno protestowali przeciwko budowie siłowni w tej lokalizacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)