Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
elektrownia atmowa
03.01.2014 11:20

Elektrownie atomowe w Bułgarii przejdą modernizację

Remont jednego reaktora będzie kosztować 200 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Janusz Reclaw/East News)

Francusko-rosyjskie konsorcjum EDF-Rosenergoatom uważa, że dwa reaktory w elektrowni jądrowej Kozłoduj w Bułgarii mogą być użytkowane przez kolejne 20 lat. Konsorcjum na zlecenie elektrowni badało możliwości przedłużenia użytkowania i opcje modernizacji.

O wynikach analiz poinformował w wywiadzie dla dziennika _ Presa _ szef elektrowni Iwan Genow. Wyjaśnił, że dokumentacja badań i program modernizacji reaktorów zostały przekazane pod koniec grudnia krajowemu dozorowi jądrowemu.

Chodzi o dwa rosyjskie reaktory typu VVER 1000 o łącznej mocy 2000 MW, których licencje na użytkowanie kończą się odpowiednio 5 listopada 2017 roku i 2 października 2019 r.

Siłownia, która zapewnia 35 proc. produkowanej w kraju energii elektrycznej, przeprowadzi modernizację reaktorów własnymi środkami. Modernizacja jednego reaktora będzie kosztować 200 mln euro - powiedział Genow. W przypadku pierwszego bloku pełna modernizacja ma się zakończyć w 2023 r.

W tym roku może zapaść decyzja o rozbudowie siłowni w Kozłoduju o trzeci reaktora, tym razem nie rosyjski, a oferowany przez koncern Westinghouse - model AP1000. Szef resortu gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew przeprowadził w USA w listopadzie ub. r. wstępne rozmowy na ten temat.

Decyzję o rozbudowie Kozłoduju podjęto w kwietniu 2012 r., po rezygnacji z budowy drugiej siłowni atomowej w Belene w powodu jej zbyt wysokich kosztów. Inwestorem Belene miał być rosyjski Atomstrojeksport.

Czytaj więcej w Money.pl
Głosowali w referendum za atomówką Parlament Bułgarii powinien w ciągu 3 miesięcy ponownie rozpatrzyć kwestię budowy elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem.
Atomowe referedum. Podchwytliwe pytanie? Referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej, które odbędzie się w niedzielę w Bułgarii, stało się testem przedwyborczym.
Obniżyli ceny prądu najgorzej zarabiającym O 10 proc. mniej odbiorcy prywatni będą płacić w taryfie nocnej. Jest to druga w ciągu pięciu miesięcy obniżka ceny prądu.
Tagi: elektrownia atmowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz