Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrownie atomowe w Wielkiej Brytanii. Będzie współpraca z Chinami

0
Podziel się:

Podczas wizyty chińskiego premiera w Wielkiej Brytanii przedstawiciele obu rządów podpisali porozumienie o współpracy w zakresie cywilnych zastosowań energetyki atomowej.

Elektrownie atomowe w Wielkiej Brytanii. Będzie współpraca z Chinami
(cnythzl/iStockphoto)
bFeSOiCZ

Jest to przedłużenie współpracy zawiązanej w październiku ubiegłego roku.

Porozumienie o współpracy zawarte zostało pomiędzy Departamentem ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) i firmą International Nuclear Services (państwowa spółka stanowiąca ramię Nuclear Decommissioning Authority - instytucji odpowiedzialnej za zarządzanie zamkniętymi elektrowniami atomowymi i utylizacją zużytego paliwa atomowego) po stronie brytyjskiej a chińskim koncernem China National Nuclear Corporation oraz China Atomic Energy Authority (rządowy departament ds. energetyki atomowej).

W październiku zeszłego roku podczas wizyty brytyjskiej delegacji DECC w Chinach podpisano porozumienie o rozpoczęciu współpracy w dziedzinie energetyki atomowej. Dotyczyło ono m.in. uczestnictwa chińskich spółek w projektach atomowych w Wielkiej Brytanii.

bFeSOiDb

W nowym porozumieniu potwierdzono, że istnieje możliwość objęcia przez chińskie spółki kontrolnych pakietów udziałów w brytyjskich projektach atomowych. Możliwe będzie również ubieganie się przez nie o dopuszczenie na brytyjski rynek chińskich projektów reaktorów atomowych.

Wraz z porozumieniem podpisano także wspólną deklarację w zakresie zmian klimatycznych. Oba rządy zadeklarowały gotowość do walki z niekorzystnymi efektami zmian klimatu i poparły zawarcie globalnego porozumienia w tej sprawie podczas przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Paryżu.

_ Chiny i Wielka Brytania wspólnie działać będą na rzecz szerszej współpracy, mającej zapewnić obu krajom bezpieczeństwo energetyczne. Oba rządy uznają za fundamentalne powstrzymanie niekorzystnych zmian klimatu poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co będzie możliwe dzięki zwiększeniu inwestycji w energetykę atomową _ - powiedział brytyjski sekretarz ds. energii i zmian klimatu Edward Davey.

Według DECC porozumienie to zaowocować może wartymi setki milionów funtów kontraktami dla brytyjskich firm z sektora energetyki atomowej.

bFeSOiDh

Dwa chińskie podmioty - CGN oraz CNNC - są mniejszościowymi inwestorami w projekcie Hinkley Point C, pierwszej brytyjskiej elektrowni atomowej od ponad 20 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeSOiDC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)