Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elektrownie zruinują budżet? Mogą się domagać 10 mld zł

0
Podziel się

Chodzi o zwrot akcyzy, którą wcześniej zapłaciły.

Elektrownie zruinują budżet? Mogą się domagać 10 mld zł
(D. Śmigielski/BOT Elektrownia Bełchatów S.A.)
bDSfTKet

Producenci energii, którzy starają się o zwrot nienależnie zapłaconej akcyzy, mają szansę na odzyskanie pieniędzy - wynika uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Eksperci szacują, że skala roszczeń wobec budżetu może wynieść nawet 10 mld zł. Według resortu finansów zwrot akcyzy nie jest zasadny.

Chodzi o podatek, który zapłacili producenci energii elektrycznej.

12 lutego tego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że polskie przepisy o akcyzie są niezgodne z unijnymi. Dyrektywa wspólnotowa wskazuje, że podatnikiem akcyzy powinien być dystrybutor energii, a nie producent, jak przewidywała polska ustawa.

bDSfTKev

Polska miała czas do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie się do wymogów UE. Sprzeczne z unijnymi przepisy zostały zmienione 1 marca 2009 r., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o akcyzie, dostosowująca sposób naliczania podatku do wymogów UE.

Niektóre zakłady energetyczne wystąpiły o zwrot podatku, nie czekając na orzeczenie ETS, inne po nim. Ostatecznie sprawy rozstrzygną sądy administracyjne, bowiem urzędy celne konsekwentnie nie chcą oddawać nadpłaty. Fiskus uważa (powołując się na orzecznictwo ETS), że nie może oddać pieniędzy, ponieważ oznaczałoby to dla elektrowni bezpodstawne wzbogacenie. Akcyzę, którą chcą odzyskać, wliczyły bowiem w cenę energii. W efekcie rzeczywisty koszt podatku ponieśli konsumenci.

ZOBACZ TAKŻE:

Poniedziałkowa uchwała poszerzonego składu NSA została podjęta w sprawie, w której o zwrot ponad 15 mln zł nadpłaconej akcyzy stara się Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Sąd stwierdził, że art. 72 ordynacji podatkowej "nie stoi na przeszkodzie zwrotowi nadpłaty w podatku akcyzowym, także wtedy gdy ciężar podatku poniósł nabywca opodatkowanego towaru".

bDSfTKeB

Zgodnie z danymi MF z marca tego roku elektrownie złożyły 550 wniosków o zwrot akcyzy za energię elektryczną i domagają się od fiskusa zwrotu ok. 6,5 mld złotych.

bDSfTKeW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)