Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Embargo na unijne mięso. Firmy już liczą straty przez zakaz eksportu wieprzowiny do Rosji

Embargo na unijne mięso. Firmy już liczą straty przez zakaz eksportu wieprzowiny do Rosji

Fot. BartCo/iStockphoto

Polskie firmy już liczą straty z powodu zakazu eksportu unijnej wieprzowiny do Rosji. W związku z wystąpieniem na Litwie afrykańskiego pomoru świń rosyjscy celnicy nie przyjmują unijnych świadectw eksportowych. W praktyce oznacza to zakaz eksportu.

Adam Zdanowski z zakładów mięsnych Wierzejki mówi, że także w jego firmie handel wieprzowiną z Rosją stanął. - Kontrakty i wszystkie zamówienia zostały anulowane. Problemem jest ogromne zamieszanie, które panuje wśród weterynarzy i zakładów, bo sprawa może trwać do sześciu lat. To najczarniejszy scenariusz - mówi przedstawiciel Wierzejek.

Zdaniem Adama Zdanowskiego obecna sytuacja uderzy nie tylko w przemysł mięsny, ale i w rolników. Spadną ceny zarówno żywca jak i mięsa. - Ceny spadają, zmniejszyliśmy ubój o dwadzieścia procent, bo tyle wynosiła nasza produkcja na rynki Unii Celnej, wysłaliśmy trochę ludzi na urlopy i czekamy co będzie dalej - mówi przedstawiciel Wierzejek. Tylko ten zakład mięsny szacuje, że miesięcznie wysyłał do Rosji mięso o wartości około dziesięciu milionów złotych. Producenci liczą na to, że unijni urzędnicy zadziałają w tej sprawie sprawnie i zostanie ona szybko rozwiązana. Jeszcze dziś lub jutro w Moskwie ma pojawić się unijny komisarz do spraw rolnictwa Tonio Borg.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który gościł dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia ocenia, że za kilka tygodni Rosja powinna znieść zakaz na unijną wieprzowinę. Jego zdaniem ograniczenia powinny dotyczyć tylko terenu Litwy. Zaznaczył jednak, że Rosja w tej sprawie postrzega Unię jako obszar jednolitego rynku, stąd zakaz na wszystkie kraje Wspólnoty.

Bardziej sceptyczny w tej sprawie jest jego partyjny kolega Jarosław Kalinowski. Europoseł jest zdania, że sprawa zakazu eksportu wieprzowiny do Rosji ma podtekst polityczny. - Europa bardzo się angażuje na Ukrainie, a Rosja robi to co zwykle. Angażujecie się, to zobaczymy co zrobicie jak nie będziecie mogli sprzedać pięciuset tysięcy ton wieprzowiny na rynek rosyjski - mówi polityk PSL.

Europoseł podkreśla, że przypadki afrykańskiego pomoru świń na Litwie stwierdzono u dwóch dzików, a nie w stadach hodowlanych. Do tego dziki te prawdopodobnie przywędrowały z Białorusi, gdzie z kolei choroba najprawdopodobniej trafiła właśnie z Rosji.
Z tego co wiem to na terenie Rosji i Białorusi stwierdzono już co najmniej kilkaset przypadków tej choroby - podkreśla Jarosław Kalinowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Afrykański pomór świń zagrozi Polsce?
W związku z wykryciem na Litwie przypadków choroby rząd ogłosił sytuację nadzwyczajną w rejonach kraju graniczących z Polską.
Afrykański pomór. Polska prosi o pomoc
Na przejściach granicznych zainstalowano specjalne maty dezynfekujące. Eksperci ostrzegają przed katastrofą.
Groźna choroba trzody na Litwie. Odstrzał
W przyszłym tygodniu na Litwę przybędą przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy mają ocenić działania Litwy w związku z wykrytymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie