Notowania

eksport do rosji
28.06.2011 15:10

Embargo na warzywa? Sawicki nic nie wie

Minister rolnictwa nie otrzymał informacji, by polski eksport do Rosji był nadal utrudniony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Przemysław Piątkowski)

*Minister rolnictwa Marek Sawicki nie ma informacji, by polski eksport warzyw do Rosji był utrudniony. Dziś przedstawiciel rosyjskich służb sanitarnych poinformował, że na razie tylko warzywa z Belgii i Holandii są dopuszczane na tamtejszy rynek. *

Moskwa w ubiegłym tygodniu zgodziła się stopniowo znosić embargo na import warzyw z Unii Europejskiej wprowadzone w związku z wybuchem epidemii spowodowanej bakterią E.coli. Polska jako jedna z pierwszych wznowiła eksport, bo miała już wdrożony system monitorowania warzyw na obecność bakterii E.coli - powiedział minister rolnictwa podczas telekonferencji z dziennikarzami w Brukseli.

-_ Dostarczyliśmy stosowne dokumenty, dnia wczorajszego nie miałem żadnych sygnałów od polskich eksporterów żeby akurat dla polskich warzyw granica była nadal zablokowana _- powiedział Sawicki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA SAWICKIEGO:

(Źródło: IAR)

Marek Sawicki jest w Luksemburgu, gdzie uczestniczy w posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa. Podczas narady dyskutowana będzie pomoc dla producentów warzyw, którzy odnotowali straty w związku z epidemią wywołaną bakterią E.coli. Komisja Europejska zaproponowała częściowe rekompensaty - cały fundusz wynosi 210 milionów euro. Polska była w grupie krajów, które od początku mówiły, że to suma niewystarczająca. Dziś minister Sawicki poparł Hiszpanię, która domaga się drugiego pakietu pomocowego.

- _ Z pewnością taki pakiet będzie potrzebny, wielokrotnie mówiłem o tym, że zaproponowana rekompensata to zaledwie jedna piąta strat, jakie ponieśli rolnicy _ - mówi Sawicki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA SAWICKIEGO:

(Źródło: IAR)

Pierwszy pakiet pomocowy zaproponowany przez Brukselę przewiduje, że unijni rolnicy otrzymają połowę średniej ceny z ostatnich lat za wycofywane z rynku warzywa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;wciaz;nie;wpuszcza;polskich;warzyw,41,0,861737.html) Rosja wciąż nie wpuszcza polskich warzyw Mimo zapowiedzi ministra rolnictwa Marka Sawickiego, do Rosji wciąż nie można wwozić niektórych warzyw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytyka;niemiec;rosja;zniesie;embargo,221,0,846301.html) Krytyka Niemiec. Rosja zniesie embargo? Unijny komisarz do spraw zdrowia John Dalli ostrzegł Niemcy przed wyciąganiem przedwczesnych i błędnych wniosków co do źródła skażenia żywności w Europie bakterią EHEC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał telefonicznie z szefową resortu rolnictwa Rosji Jeleną Skrynnik o rosyjskim embargu na import warzyw z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski.
Tagi: eksport do rosji, marek sawicki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz