Notowania

Przejdź na
donald tusk
13.06.2013 13:52

Emerytury z OFE. Minister zapowiada, że będą dożywotnie i waloryzowane

Nie wchodzą w grę rozwiązania, które by wymuszały dodatkowe opłaty za pobieranie dłuższej emerytury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Emerytura dożywotnia, bez dodatkowych obciążeń, waloryzowana - to trzy filary, na których rząd chce oprzeć projektowane rozwiązania w sprawie wypłaty emerytur z OFE. Poinformował o tym minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Kosiniak-Kamysz powiedział, że raport w sprawie OFE może zostać upubliczniony w przyszłym tygodniu. - _ Jeśli chodzi o przegląd, to myślę, że spokojnie w przyszłym tygodniu na ten temat będziemy mogli rozmawiać _ - ocenił minister.

Jak zapowiedział, raport zostanie poddany konsultacjom społecznym m.in. z ekspertami, ze społeczeństwem, z organizacjami pozarządowymi, z partnerami społecznymi. - _ To jest bogaty dokument, więc myślę, że ta dyskusja na jego temat też będzie bardzo obszerna _ - podkreślił.

- _ Ważne jest, aby raport, który przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Finansów był rzetelnie przygotowany, a później poddany konsultacjom społecznym _ - zaznaczył minister.

- _ Jeśli chodzi o wypłaty emerytur, to tutaj nasze stanowisko jest bardzo jasne: opieramy wszystkie projektowane rozwiązania na takich filarach _ - oświadczył. - _ Emerytura dożywotnia, bez dodatkowych obciążeń i emerytura waloryzowana - to są te najważniejsze dla nas filary, na których projektujemy rozwiązanie _ - powiedział.

Minister zaznaczył, że dożywotność emerytury, to jest warunek bezwzględny. Emerytury z OFE mają nie być także związane z nowymi obciążeniami dla emeryta. - _ Nienakładanie nowych obciążeń na emeryta podczas pobierania emerytury, czyli nie wchodzą w grę rozwiązania, które by wymuszały dodatkowe opłaty za pobieranie dłuższej emerytury _ - wyjaśnił.

O zakończeniu prac nad raportem ws. OFE mówił w poniedziałek premier Donald Tusk, który dokument już otrzymał. - _ Dostałem kilka dni temu na stół raport, jaki przygotowali ministrowie pracy i finansów na temat OFE. To jest raport, do którego nas zobowiązuje prawo, czyli przegląd tego, jak OFE do tej pory funkcjonowało. Ten raport będzie niedługo dostępny także szerokiej publiczności i z niego będą wynikały także rekomendacje, co dalej robić z OFE _ - mówił premier w programie TVP2 _ Tomasz Lis. Na żywo _. Podkreślił, że _ nie ma mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE _.

Jak zaznaczył, w raporcie jednym z rekomendowanych wariantów jest dobrowolność odkładania pieniędzy na emeryturę poprzez OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
"ZUS poradzi sobie z OFE". Minister jest pewny _ Zależy nam bardzo na tym, aby w tej sprawie decyzja była oparta na racjonalnych przesłankach i uwzględniała przede wszystkim interes przyszłych emerytów _.
Rząd zagarnie nasze składki do OFE? Właśnie nad tym pracuje Minister Jacek Rostowski przesunął termin ogłoszenia wyroku na Otwarte Fundusze Emerytalne. Dziura w kasie państwa rośnie trzy razy szybciej niż zakładano.
Zmiany w OFE. "Opłaty trzeba obniżać" - _ Problem trzeba rozwiązać w taki sposób, żeby nie ucierpiała ani giełda, ani emeryt _- tłumaczy główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki.
Tagi: donald tusk, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz