Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytury z ZUS. Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że to bezpieczne rozwiązanie

0
Podziel się:

-Do ZUS-u dopłaca też budżet państwa. Jest dotacja, są pożyczki. Państwo jest gwarantem funkcjonowania systemu emerytalnego - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Emerytury z ZUS. Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że to bezpieczne rozwiązanie
(Adam Guz/Reporter)
bEEEuQhx

Według ministra pracy, nie należy się obawiać, że ZUS zbankrutuje, gdyż wypłaty świadczeń emerytalnych gwarantuje państwo. Jeśli państwo nie bankrutuje, to ZUS tak jak dotychczas będzie działał sprawnie - mówił szef resortu podczas debaty Godna Emerytura-ZUS czy OFE zorganizowanej przez OPZZ.

- _ Do ZUS-u dopłaca też budżet państwa. Jest dotacja, są pożyczki. Państwo jest gwarantem funkcjonowania systemu emerytalnego. Jeżeli doszłoby do krachu takiego jak w Grecji, czego ja nie przewiduję, to bankrutuje całe państwo. Naprawdę, od kilkudziesięciu lat ZUS skutecznie realizuje politykę emerytalną państwa i będzie to kontynuował. To jest zobowiązanie państwa. I niezależnie, jaki jest rząd dziś, a jaki będzie, to to zobowiązanie pozostaje _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Minister wyraził również zadowolenie, że to ZUS będzie się zajmował wypłatą emerytur także z OFE. - _ Jest tani w swej obsłudze. Nie będziemy tworzyć żadnych dodatkowych zakładów emerytalnych, będziemy waloryzować emeryturę. Warto też posłuchać oświadczeń tych, którzy korzystają z oświadczeń dziś, czyli emerytów i rencistów. Oni pewnie z wysokości świadczenia nie są do końca zadowoleni i to też trzeba zrozumieć, ale podkreślają, że cieszy ich to, że ich emerytura lub renta trafia na czas _ - mówi.

bEEEuQhz

Przyjętym już przez rząd projektem dotyczącym zmian w systemie emerytalnym Sejm ma się zająć w najbliższy wtorek. Projekt przewiduje między innymi, że członkostwo w OFE będzie dobrowolne a część obligacyjna OFE zostanie przeniesiona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd zakłada, że zmiany wejdą w życie 31 stycznia przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEEuQia
KOMENTARZE
(0)