Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emigracja z Meksyku do USA. Coraz mniej chętnych

0
Podziel się:

Imigracja do Stanów Zjednoczonych z Meksyku uległa znacznemu zahamowaniu. Nie ma tam pracy.

Emigracja z Meksyku do USA. Coraz mniej chętnych
(windsordi/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Imigracja do Stanów Zjednoczonych z Meksyku uległa znacznemu zahamowaniu, i to do tego stopnia, że więcej Meksykanów zdaje się wracać w ostatnich latach do swego kraju, niż przyjeżdża ich do USA - wynika z najnowszych badań Pew Hispanic Center.

Dokładne liczby nie są znane, gdyż chodzi tu przeważnie o imigrację nielegalną, której wielkość można jedynie szacować.

W latach 2005-2010 wróciło z USA do Meksyku prawie 1,4 miliona obywateli tego kraju - dwukrotnie więcej niż w poprzedniej dekadzie. Mniej więcej taka sama liczba Meksykanów przyjechała w tym czasie do USA, co także oznacza spadek o prawie połowę w porównaniu z latami 1995-2000.

Specjaliści, którzy gromadzą dane na ten temat, zwracają uwagę, że po raz pierwszy od lat 30. ubiegłego wieku następuje odwrócenie trendu imigracji z Meksyku do USA, która stale rosła przez ostatnie dziesięciolecia.

Przyczyną spadku imigracji jest wzrost poziomu życia w Meksyku, malejący tam przyrost naturalny i rosnące trudności w znalezieniu pracy w USA. Bezrobocie w USA sięga 8,3 procent.

Z Meksyku przybywa większość nielegalnych imigrantów z Ameryki Łacińskiej. Od dłuższego czasu stwarzają oni poważny problem polityczny, zwłaszcza w południowo-zachodnich stanach.

Tamtejsze szkoły, szpitale i instytucje pomocy społecznej są przeciążone, gdyż nowo przybyli imigranci latynoscy to najczęściej biedni chłopi bez wykształcenia.

Napływ nielegalnych imigrantów w ostatnich 20 latach wywołał napięcia i np. w Arizonie skłonił do uchwalenia w 2010 r. kontrowersyjnej ustawy antyimigracyjnej.

W tegorocznej kampanii prezydenckiej kandydat Partii Republikańskiej Mitt Romney zapowiadał surowe egzekwowanie praw przeciw nielegalnej imigracji - deportacje obcokrajowców bez prawa pobytu w USA i kontrole firm pod kątem zatrudniania nielegalnych.

Czytaj więcej o światowym rynku pracy w Money.pl
Polacy uciekają ze Stanów. Szukają pracy Na spadek populacji imigrantów polskiego pochodzenia wskazują szacunkowe dane ośrodka badań, American Community Surve.
To ważne dla chcących emigrować do USA W loterii mogą brać tylko obywatele krajów, z których w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło do USA mniej niż 50 tys. imigrantów.
Meksykanie już masowo nie uciekają do USA Powodem takiej sytuacji jest wysokie bezrobocie w USA, a także polepszające się warunki życia w samym Meksyku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)