Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emisja CO2. Duńczykom nie udało się przekonać UE

0
Podziel się:

Według ministra środowiska ani ministrowie 27, ani żadna grupa robocza nie pracują nad tą propozycją wyznaczenia kolejnych celów redukcji emisji CO2.

Emisja CO2. Duńczykom nie udało się przekonać UE
(Reporter)

Po polskim wecie propozycji KE ws. wyznaczenia kolejnych celów redukcji emisji CO2 po 2020 r., ani ministrowie _ 27 _, ani żadna grupa robocza nie pracują nad tą propozycją - poinformował ministrów środowiska minister Marcin Korolec.

_ - Rada UE nad tym nie pracuje po braku porozumienia w czerwcu, ani ambasadorowie, ani żadna grupa robocza _ - powiedział polski minister środowiska. Powtórzył, że Polska nie jest gotowa zgodzić się na _ kolejną inicjatywę ustawodawczą _ w zakresie ustalania kolejnych celów redukcji emisji CO2 po 2020 r.

Polska w czerwcu ub.r. i w marcu br. zawetowała proponowaną przez Komisję Europejską ścieżkę obniżania emisji CO2 z tzw. krokami milowymi, by do 2030 r. UE zredukowała emisję CO2 o 40 proc., a do 2040 r. - o 60 proc. i o 80 proc. - w 2050 r. w porównaniu z 1990 r. Wówczas duńska komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard oraz duńska prezydencja zapowiedziały, że jeden kraj nie zatrzyma całej UE.

Propozycja ta była ponownie poruszona w trakcie lunchu poniedziałkowego spotkania ministrów środowiska w Luksemburgu. _ - W trakcie lunchu ten punkt zabrał prawdopodobnie minutę i składały się na to dwie wypowiedzi: pana ministra Lidegaarda (duński minister ds. klimatu) i z wypowiedzi pani komisarz (Hedegaard). Ale już ten czas wypowiedzi sugeruje jak poważnie był traktowany przez wszystkich ministrów ten punkt _ - powiedział Korolec zaznaczając, że żaden minister nie zabrał głosu w tej sprawie.

Pytany, czy w najbliższym czasie można się spodziewać powrotu propozycji KE, odparł: _ nie znam takich planów prezydencji cypryjskiej, przynajmniej nie są one publicznie deklarowane _. _ - Na razie nie widzę takiego powodu, żebyśmy mieli do tego dokumentu wracać _ - dodał.

Poinformował, że w trakcie spotkania ministrów komisarz zapowiedziała, że do końca lipca przygotuje raport ws. unijnego rynku pozwoleń na emisję CO2. Hedegaard nie wyklucza tzw. set-aside, czyli zmniejszenie puli dostępnych pozwoleń na emisję CO2 w 2013 r., co dotknęłoby także polski przemysł. KE chce w ten sposób zwiększyć niską obecnie cenę pozwoleń, która nie zachęca do zielonych inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Linie lotnicze sprzeciwiają się Unii. Przez... Szefowie europejskich linii lotniczych skrytykowali politykę UE ws. pozwoleń na emisję CO2.
Decyzja Unii uderzy w naszą gospodarkę?
Polska to "drugorzędny gracz" w tej sprawie -_ Polska to drugorzędny gracz na drugorzędnym rynku, w skali świata się nie liczymy i świat zrobi swoje _ - stwierdził prezes spółki Energa Mirosław Bieliński.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)