Notowania

niemcy
27.06.2012 06:00

Emisja euroobligacji nie na rękę Angeli Merkel

Niemiecka kanclerz wykluczyła wczoraj na poufnym spotkaniu z frakcją liberalnej FDP wprowadzenie euroobligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wykluczyła wczoraj na poufnym spotkaniu z frakcją liberalnej FDP wprowadzenie euroobligacji. Według relacji uczestników spotkania miała oświadczyć, że _ póki żyje _ nie będzie uwspólnotowienia długów.

Jak napisał w internetowym wydaniu tygodnik _ Der Spiegel _, politycy mieli zareagować na tę deklarację niemieckiej kanclerz, życząc jej długiego życia. Dotychczas Merkel i politycy chadecko-liberalnej koalicji rządzącej Niemcami także odrzucali wprowadzenie euroobligacji.

Argumentowali, że nie jest to właściwa metoda rozwiązania aktualnego kryzysu w strefie euro, zaś wspólna odpowiedzialność za długi poszczególnych państw byłaby możliwa jako jeden z końcowych etapów budowania unii fiskalnej z odpowiednimi mechanizmami kontroli nad polityką budżetową państw. Wtorkowa wypowiedź Merkel została zinterpretowana jako kategoryczne wykluczenie euroobligacji.

Propozycja wspólnej odpowiedzialności za długi krajów strefy euro to najbardziej krytykowany przez Berlin element planu reformy UE, który przygotował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Merkel miała wyrazić we wtorek wątpliwości co do pomysłów, zawartych w planie. Oceniła, że nie jest on zadowalający, bo nie zapewnia równowagi między wzmacnianiem integracji a wspólną odpowiedzialnością za ciężary finansowe.

Zapewne w środę niemiecka kanclerz odniesie się do propozycji Van Rompuya w wystąpieniu na forum Bundestagu przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE. Oprócz uwspólnotowienia długu w średniej perspektywie, plan szefa Rady Europejskiej mówi także m.in. o stworzeniu unii bankowej i wzmocnieniu kontroli nad budżetami poszczególnych państw.

Czytaj więcej w Money.pl
O tym Niemcy nie chcą rozmawiać. Dlaczego? Angela Merkel wyraziła obawę, że uczestnicy spotkania w Brukseli poświęcą zbyt wiele miejsca wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za długi.
130 miliardów euro pójdzie na walkę z kryzysem Zobacz, co ustalili przywódcy Eurolandu i na co nie zgodziła się Angela Merkel.
Merkel zaprosiała Samarasa do Berlina Niemiecka kanclerz Angela Merkel pogratulowała wygranej nowemu premierowi Grecji.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz