Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetycy bez potwierdzania uprawnień co pięć lat

0
Podziel się:

Obowiązek sprawdzania kwalifikacji w ograniczonym zakresie dotyczył będzie tylko osób, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie pracowały przy urządzeniach, instalacjach lub sieciach - zdecydował Sejm.

Energetycy bez potwierdzania uprawnień co pięć lat
(photosbyjim/iStockphoto)

Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do Prawa energetycznego, które zakładały, że pracownicy energetyki musieliby co pięć lat powtarzać egzaminy potwierdzające ich kwalifikacje i uprawnienia.

Senat wniósł cztery poprawki, dwie z nich dotyczyły przywrócenia obowiązku zdawania egzaminu co pięć lat przez pracowników energetyki. Kolejna _ wprowadzała zasadę, że przedsiębiorstwo energetyczne pozostawia bez rozpatrzenia wniosek o określenie warunków przyłączenia źródła, jeżeli wartość łącznej dostępnej mocy przyłączeniowej nie wystarczy do przyłączenia mocy określonej we wniosku _. Sejm przyjął jedynie poprawkę o charakterze redakcyjnym.

Parlamentarzyści postanowili utrzymać obowiązek ponownego sprawdzania kwalifikacji w ograniczonym zakresie. Dotyczy osób, które mają odpowiednie kwalifikacje, ale w ciągu ostatnich pięciu lat nie pracowały przy urządzeniach, instalacjach lub sieciach. Sprawdzenie kwalifikacji będzie także konieczne - na wniosek pracodawcy - w przypadku modernizacji lub innej istotnej zmiany parametrów urządzeń, instalacji czy sieci, przy których zatrudnieni są pracownicy.

Utrzymano także obowiązek potwierdzania co pięć lat kwalifikacji w przypadku osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji lub sieci, a świadczących usługi na rzecz konsumentów i przedsiębiorców: mikro, małych i średnich. Chodzi o pracowników firm, działających poza strukturami przedsiębiorstw energetycznych, świadczących usługi na rynku.

Sejm przyjął znowelizowane Prawo energetyczne 15 lipca. Zmiany doprecyzowują obowiązujące przepisy, w części dotyczącej zasad handlu energią za pośrednictwem giełdy. Ustawa zmienia definicję odbiorcy krajowego i precyzuje warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Nowe zapisy szczegółowo określają warunki sprzedaży energii elektrycznej oraz wymagania dla osób zajmujących się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych.

Zmiany dotyczą też zasad sprawozdawczości o wielkościach dostępnej mocy przyłączeniowej i aktualizowania informacji o podmiotach ubiegających się o przyłączenie do sieci. Nowelizacja ułatwia składanie wniosków o przyłączenie do sieci.

Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Inne informacje o energetyce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozycza;nam;750;mln;euro;na;energetyke,251,0,846843.html) Pożyczą nam 750 mln euro, na energetykę W przyszłym roku planowane są jeszcze jedna lub dwie transze z Banku Światowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t88018.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/konczy;sie;budowa;elektrowni;wodnej;w;cieszynie,2,0,845570.html) Kończy się budowa elektrowni wodnej w Cieszynie Latem tego roku niewielka elektrownia wodna w Cieszynie, budowana kosztem blisko 5 mln zł, wyprodukuje pierwszą energię.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t74251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;czekamy;na;stress;testy;atomowek,165,0,841893.html) Pawlak: Czekamy na stress testy atomówek Spółki odpowiedzialne za program atomowy przygotowują obecnie dwa warianty technologii budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)