Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka w polsce
05.01.2013 19:23

Energetyka odnawialna głównym problemem tzw. trójpaku

Głównym problemem w tzw. "trójpaku energetycznym" jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną - uważa minister gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Głównym problemem w tzw. _ trójpaku _ energetycznym, który przygotowuje rząd, jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną - uważa minister gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński.

Jak przyznał dziś Piechociński, przyjęcie _ trójpaku _, czyli projektów Prawa energetycznego, gazowego i ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest sprawą pilną, bo rynek oczekuje szybkich decyzji, na podstawie których będzie mógł prowadzić inwestycje. - _ Myślę, że całe kierownictwo rządu zdaje sobie sprawę, że te decyzje muszą nastąpić bardzo szybko _ - podkreślił.

_ Trójpakiem _ ma wkrótce zająć się Komitet Stały Rady Ministrów, ale - jak informowali w tym tygodniu przedstawiciele ministerstwa gospodarki - w trakcie konsultacji międzyresortowych w stanowiskach poszczególnych resortów pojawiły się tak zasadnicze rozbieżności, że mogą zostać rozstrzygnięte na najwyższym poziomie politycznym.

Jak mówił Piechociński, głównym problemem pakietu jest kwestia wysokości wsparcia finansowego dla OZE i, w jego ocenie, kwestia ta jest bardzo trudna i złożona.

_ - Z jednej strony jest wielkie lobby, które chciałoby do polskiej przestrzeni zaimplementować wiele technologii, które w bieżącym rachunku ekonomicznym nie są bardzo efektywne. Z drugiej strony mamy zobowiązania międzynarodowe, z trzeciej wiemy, że trzeba szukać alternatywnych źródeł energii, ale one muszą być po rozsądnej cenie. Na koniec mamy doświadczenia niemieckiej energetyki wiatrowej w zburzeniu ładu i spokoju na liniach przesyłowych _ - tłumaczył Piechociński.

W czwartek szef sejmowej podkomisji ds. energetyki Andrzej Czerwiński (PO) zadeklarował, że w celu przyspieszenia prac nad _ trójpakiem _ będzie starał się zorganizować spotkania z ministrami, którzy mogą podjąć niezbędne decyzje ws. kształtu projektów.

Podkreślał, że z licznych środowisk płyną głosy o konieczności jak najszybszego wprowadzenia projektowanych rozwiązań w życie i w związku z tym zadeklarował, że będzie się starał zorganizować spotkania podkomisji i szefów parlamentarnych zespołów, zajmujących się kwestiami powiązanymi z energetyką z ministrami, tak by przekonać ich do podjęcia koniecznych decyzji i przyspieszenia prac.

Według ostatnich ocen MG, _ trójpak _ powinien trafić do Sejmu do końca I kw. br. Zdaniem Czerwińskiego oznacza to, że po doliczeniu czasu potrzebnego na prace parlamentarne, _ trójpak _ prawdopodobnie wszedłby w życie dopiero z początkiem 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Potrzebują inwestycji za 330 mld funtów To koszty inwestycji koniecznych dla zapewnienia bezpiecznych dostaw energii i realizacji celów programu redukcji emisji CO2.
To oni będą ratować naszą energetykę Spółki energetyczne, dzięki planowanym inwestycjom, przyłączą i wprowadzą około 25 tys. MW mocy z nowych źródeł wytwórczych.
To już koniec problemów Chińczyków? Inwestycje w energetyce pozwalają na optymistyczne prognozy dostaw energii.
Tagi: energetyka w polsce, piechociński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz