Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energetyka potrzebuje 38 bilionów dolarów. Pawlak wierzy w łupki

0
Podziel się:

Do 2035 roku zapotrzebowanie na energią wzrośnie o jedną trzecią, w szczególności na gaz ziemny - takie są prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Energetyka potrzebuje 38 bilionów dolarów. Pawlak wierzy w łupki
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Z opublikowanego przez Agencję raportu World Energy Outlook 2011 wynika, że aby zaspokoić rosnący popyt na energię, konieczne będą ogromne inwestycję w infrastrukturę energetyczną - chodzi o 38 bilionów dolarów.

Wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił, że Polska jest zainteresowana współpracą z Agencją w zakresie szeroko rozumianego wydobycia gazu niekonwencjonalnego.

-_ To będzie niewątpliwie bardzo ważne dla Polski, dla Europy i też w pewnej mierze dla świata. Bo gaz łupkowy to już nie tylko perspektywa dla Ameryki, ale także w wielu innych regionach świata zaczyna nabierać znaczenia _- mówił Pawlak.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

Główny ekonomista MAE doktor Fatih Birol podczas przedstawiania raportu w Warszawie zwrócił uwagę, że w przyszłości zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie rosło między innymi z powodu jego ceny.

Wzrośnie też popyt na energię nuklerną, ale w mniejszym stopniu niż na gaz.
Fatih Birol zaznacza, że wzrost zapotrzebowania na energię będzie widoczny głównie w krajach bogatnych, które należą OECD, ale ogromny wzrost popytu nastąpi przede wszystkim w Azji

- _ W szczególności w Indiach, a także Rosji, ale bardzo istotny wzrost zapotrzebowania na energię będzie widoczny w Chinach. Chiny razem z Indiami będą odpowiedzialne za połowę tego wzrostu. _

Z przedstawionego dziś raportu wynika poza tym, że wysokie ceny ropy na światowych rynkach utrzymają się, co jest związane z popytem i podażą tego surowca. Zbliżając się do 2035 roku cena za baryłkę może osiągnąć 120 dolarów.

O gazie łupkowym czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;wydobycie;gazu;lupkowego;nie;jest;zagrozone,112,0,918384.html) Pawlak nie boi się Rosjan. Wierzy w nasz gaz Nawet, jeśli część koncesji trafi do firm, które chciałyby blokować wydobycie surowca, to inni będą go skutecznie eksploatować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;bedzie;debata;w;pe,116,0,872564.html) Kto nie chce gazu łupkowego w Polsce? Debata w Parlamencie Europejskim może przynieść ciekawe obserwacje dotyczące państw, dla których gaz łupkowy może nie być _ na rękę _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;wydobycie;gazu;lupkowego;oplaca;sie,36,0,839972.html) Pawlak: Wydobycie gazu łupkowego opłaca się Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że jeśli potwierdzą się szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, staniemy się jeszcze bardziej bezpiecznym krajem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)