Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka w polsce
08.04.2014 21:51

Energetyka w Polsce. Bez własnej energii przegramy rywalizację

Polska energia musi być polska, dostępna i racjonalna - powiedział wczoraj w Katowicach wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

podczas konferencji _ Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej _, poprzedzającej Europejski Kongres Gospodarczy.

Piechociński powiedział, że źródła i sposoby wytwarzania energii decydują o gospodarce _ w ogóle _. Wskazał, że _ narodowym celem _ jest, by z obecnego 22 proc. udziału przemysłu w PKB, jeszcze przed wejściem do nowej _ megastrefy _ wolnego handlu Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, osiągnać 25 proc. m.in. poprzez racjonalne wytwarzanie i przetwarzanie energii jak również jej produkcji i sprzedaży.

_ - Wydaje się, że jeszcze w ramach prezydentury pana Baracka Obamy, Ameryka będzie chciała przyspieszyć i poprzez porozumienie globalne, o którym mogliśmy dyskutować także w oddziaływaniu na europejską politykę energetyczną, będzie chcieć uzyskać przewagę _ - powiedział Piechociński. Dodał, że Polska musi być na to przygotowana.

Według Piechocińskiego, światowy kryzys gospodarczy i europejskie spowolnienie pokazały, że kraje nie wytwarzające energii w oparciu o własne źródła i niekonkurencyjne _ w tym wymiarze, przegrywają rywalizację _.

Nawiązując do przyjętego wczoraj przez rząd oczekiwanego od dawna projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), podkreślił, że _ udało się w ciągu ostatniego roku ustabilizować procesy inwestowania w całej energetyce _. _ Bardzo ważne jest, aby polityka państwowa, rząd, generowały takie mechanizmy, w których nie tylko opłaca się handlować energią, ale także energię wytwarzać _ - podkreślił.

Konferencję _ Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej _ przygotowali w Katowicach organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Konferencję pomyślano jako wprowadzenie do tegorocznej edycji Kongresu, który zaplanowano w dniach 7-9 maja. Jednym z jego kluczowych tematów będzie energetyka. Wśród jej tematów znalazły się m.in. obniżenie emisji CO2, nowoczesne wytwarzanie energii z węgla i lepsze wykorzystanie tzw. kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji prądu i ciepła.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energetyka w polsce, energia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz