Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyka w Polsce. Śmiałe prognozy na kolejne 15 lat

0
Podziel się:

Grzegorz Zieliński z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju uważa, że w ciągu najbliższych lat nasza energetyka nadal będzie zdominowana przez węgiel

Energetyka w Polsce. Śmiałe prognozy na kolejne 15 lat
(Kolanin/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Za 15 lat polska energetyka będzie mniej energochłonna, choć nadal oparta na węglu. Inteligentne sieci energetyczne będą bardziej rozwinięte, a część obywateli będzie prosumentami - przekonywali podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele sektora.

Podczas środowego panelu _ Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji? _ uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak będą wyglądały innowacje w polskiej energetyce w ciągu najbliższych lat.

Grzegorz Zieliński z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju uważa, że w ciągu najbliższych 15 lat nasza energetyka nadal będzie zdominowana przez węgiel, choć nie wiadomo, czy przez polski. _ Sektor OZE będzie postrzegany również trochę inaczej - nie jako coś nowego, co stwarza zagrożenie, ale powszechnie akceptowalny i dobrze ugruntowany sektor wytwórstwa _ - powiedział.

W tym czasie dokona się istotny postęp jeśli chodzi o zmniejszenie energochłonności - zarówno jeśli chodzi o urządzenia gospodarstwa domowego, jak i te wykorzystywane w przemyśle - powiedział prof. Tadeusz Chmielniak z Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk. _ W związku z tym nastąpi postęp w ograniczaniu emisji. Zgadzam się również, że zostaną lepiej dopracowane inteligentne sieci (energetyczne) _ - zapowiedział. Dodał też, że stare bloki węglowe zostaną najprawdopodobniej zastąpione przez nowe.

O tym, że w ciągu najbliższych 15 lat Polskę czekają ogromne inwestycje w energetykę, jest przekonany poseł Andrzej Czerwiński (PO). _ Musimy przebudować sieć przesyłową. Musimy też napędzić ciepłownictwo do współdziałania z energetyką _ - mówił.

Zdaniem prezesa zarządu RWE Filipa Thona, w ciągu tych 15 lat będziemy obserwowali przyspieszający rozwój innowacji w polskiej energetyce. _ Wierzę, że w roku 2030 rynek będzie kombinacją dużej grupy klientów, którzy będą prosumentami (czyli zarówno producenci, jak i konsumenci energii - PAP), i dużej liczby tradycyjnych klientów, a do tego będą funkcjonowały znacznie bardziej rozwinięte inteligentne sieci energetyczne _ - powiedział.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wśród trendów wymienił m.in. energetykę rozproszoną i mikroogniwa kogeneracyjne. _ Chciałbym, żebyśmy mieli do czynienia z takimi innowacjami _ - mówił.

Przyczynkiem do dyskusji był opublikowany przez europejski koncern energetyczny RWE raport _ Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku _. Analizuje on trendy, które mogą być kluczowe dla rozwoju krajowej elektroenergetyki w kolejnych dekadach.

Wynika z niego m.in., że do 2050 r. węgiel będzie nadal istotnym źródłem produkcji energii w Polsce. Wzrośnie jednocześnie znaczenie energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, jednak transformacja energetyczna nie spowoduje wzrostu cen energii.

Doku‘ment przed‘sta‘wia czte‘ry moż‘li‘we sce‘na‘riu‘sze roz‘wo‘ju tech‘no‘lo‘gii, mo‘gą‘ce kształ‘to‘wać rynek ener‘gii w Pol‘sce. Anali‘zy RWE po‘twier‘dza‘ją, że do 2050 r. Pol‘ska będzie nie‘za‘leż‘na jeśli cho‘dzi o pro‘duk‘cję ener‘gii elek‘trycz‘nej, a duże elek‘trow‘nie wę‘glo‘we będą nadal istot‘ne w miksie ener‘getycz‘nym. Do 2030 r. po‘wsta‘ną nowe bloki wytwarza‘ją‘ce prąd z węgla o łącz‘nej mocy 3-11 GW.

Choć węgiel będzie nadal ważny, ener‘gia nie bę‘dzie już wytwarza‘na w zdecy‘do‘wa‘nej większości z tego pa‘liwa. Także nowe, kra‘jowe źró‘dła ener‘gii, obej‘mu‘ją‘ce wiatr, foto‘woltaikę i gaz (w tym gaz z łupków) przyczyÄnią się do utrzy‘ma‘nia nie‘zależności energe‘tycznej; w efekcie ponad 80 proc. energii elektrycz‘nej wytwa‘rza‘ne będzie ze źródeł krajođwych.

Autorzy publikacji uważają, że dzięki temu Polska może zrealizować ambitne, wyznaczone przez UE cele redukcji emisji CO2, a wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań umożliwi zmniejszenie krajowej emisji dwutlenku węgla nawet o 100 mln ton do 2050 r.

Maciej Filipkowski z Samsung Electronics Polska przekonywał, że dużo większy wpływ na życiu ludzi, niż można to sobie wyobrazić, będzie miał _ internet rzeczy _. To koncepcja, zgodnie z którą przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. _ Już na poziomie żarówki, która będzie w stanie komunikować się z siecią _ - tłumaczył.

RWE należy do największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Zatrudnia 66 tys. osób i zaopatruje ponad 16 mln klientów w energię elektryczną i ponad 7 mln odbiorców w gaz. Spółka jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Oprócz Polski działa też m.in. w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)