Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Energetyka w Wielkiej Brytanii. Ryzyko blackoutu realne

W swojej prognozie rynkowej na okres zimowy 2013-2014 National Grid szacuje, że wielkość mocy rezerwowych w systemie energetycznym kraju spadła do około 5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wit/CC/Flickr)

Według operatora brytyjskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej, spółki National Grid, tegoroczna zima może postawić rynek w obliczu ryzyka niedoboru energii. Zdaniem spółki wielkość mocy zapasowych spadła bowiem do najniższego poziomu od 2007 roku.

W swojej prognozie rynkowej na okres zimowy 2013-2014 National Grid szacuje, że wielkość mocy rezerwowych w systemie energetycznym kraju spadła do około 5 proc. powyżej szacowanego popytu w warunkach ostrej zimy. Rok temu margines ten był dwukrotnie wyższy.

W przypadku umiarkowanie ostrej zimy eksperci przewidują zachowanie 8 proc. rezerwy.

Według National Grid przyczyną tak znacznego spadku mocy zapasowych jest masowe wyłączanie elektrowni węglowych, które wykorzystały swój przydział emisji CO2 lub po prostu przestały być opłacalne w użytkowaniu w związku z rosnącymi obciążeniami podatkowymi.

Z danych spółki wynika, że moce w postaci elektrowni węglowych wyniosą tej zimy 20,3 GW, czyli o niemal jedną piątą mniej niż rok temu.

Spółka zaznacza jednak, iż nie obawia się blackoutu i jest technicznie przygotowana do zwiększania dostaw energii z importu poprzez interkonektory.

W lipcu tego roku brytyjski regulator rynku energii - Ofgem przedstawił szacunki, według których realne ryzyko blackoutu grozić będzie Wielkiej Brytanii w połowie bieżącej dekady.
Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energetyka w wielkiej brytanii, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz