Notowania

Energia atomowa w Polsce. Opozycja i Zieloni przeciwko

Chciałem przestrzec rząd: nie fundujmy takich rzeczy naszym dzieciom. Nie fundujmy atomowego holocaustu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mandj98/CC/Flickr)

Ruch Palikota wezwał rząd do przedstawienia projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ruch skrytykował także gabinet Donalda Tuska za kampanię informacyjną dotyczącą energetyki jądrowej.

Jacek Najder (Ruch Palikota) powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że ministerstwo gospodarki pracuje nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.

_ - Prace nad tą ustawą są trudne - tak twierdzi ministerstwo. Po pierwszym projekcie, skierowanym do konsultacji, spadła na niego lawina krytyki. Ponad 1000 uwag do projektu miały różnego rodzaju organizacje pozarządowe. Z związku z czym ministerstwo się zreflektowało i napisze kolejny projekt _ - podkreślił poseł, który ubolewał, że do dzisiaj nie ma tej ustawy.

Poseł Ruchu skrytykował także rząd za kampanię informacyjną dotyczącą energetyki jądrowej. _ - Rząd wpompował 20 milionów zł w kampanię promującą atom. Wczoraj mieliśmy 26 rocznicę wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Pamiętam jak piłem płyn Jugola i muszę państwu zapewnić, że nie był smaczny. Chciałem przestrzec rząd: nie fundujmy takich rzeczy naszym dzieciom. Nie fundujmy atomowego holocaustu _ - apelował.

Pod koniec marca ministerstwo gospodarki rozpoczęło kampanię informacyjną ws. energetyki jądrowej pt. _ Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią _. W jej ramach ruszył m.in. portal internetowy poznajatom.pl; przewidziano również spoty telewizyjne, zachęcające do dowiedzenia się więcej o wydajności energii z atomu czy sposobach postępowania z odpadami radioaktywnymi z elektrowni.

Według Agnieszki Grzybek (Zieloni 2004) rząd lekceważy ryzyko, jakie wiąże się z budowaniem elektrowni jądrowych w Polsce. Jak poinformowała Zieloni 2004 rozważają, czy nie zaskarżyć rządowej kampanii do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

_ - Uważamy, że jest to utrwalania monopolu atomowego. W ten sposób nie tworzy się warunków dla energetyki odnawialnej i dla rozwiązań, które podniosłyby efektywność energetyczną _ - podkreśliła. _ Domagamy się, by tyle samo środków, ile rząd przeznaczył na propagandę proatomową, zostało przeznaczone na promowanie odnawialnych źródeł energii _ - dodała.

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek podkreślił, że Ruch wraz z Zielonymi 2004 sprawdził w specjalnej sondzie wiedzę polityków na temat odnawialnych źródeł energii. _ - Zapewniam, że pytania jakie zdawano nie były trudne. Pytaliśmy o podstawy: emisję CO2, jaki jest procent energii uzyskiwany dzięki wiatrakom. Z żalem stwierdziliśmy, że żaden z posłów nie chciał nawet spróbować odpowiedzieć na te pytania. Jak już trafiło się dwóch to okazało się, że nie mają pojęcia o tych sprawach _ - stwierdził.

Plany rządu zakładają wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. W strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego pierwszej siłowni nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele Grupy mówili ostatnio o latach 2022-2023. Jesienią 2011 r. inwestor elektrowni - Polska Grupa Energetyczna - wskazała trzy potencjalne lokalizacje: Gąski w gminie Mielno w Zachodniopomorskiem, okolice Lubiatowa w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w Pomorskiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Atom w Polsce bez konsultacji społecznych? Chcą udowodnić, że energia atomowa jest nieopłacalna. Inne europejskie kraje się z niej wycofują.
Alarm! Nie będzie dostępu do antykoncepcji! _ Polityka antykobieca, wymierzona w kobiety, w ich prawa, samostanowienie, nasila się w ostatnich tygodniach _.
Oto prawdziwe powody transferu do Palikota _ - Miałem już SLD dość - _ mówi Money.pl Witold Klepacz, który dziś zmienił partyjne barwy.
Tagi: elektrownia atomowa w polsce, atom, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz