Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energia odnawialna w Polsce. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie

0
Podziel się:

W najbliższy czwartek projektem ustawy zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.

Energia odnawialna w Polsce. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie
(contri/cc/Flickr)

Opracowywany obecnie rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii powinien trafić do Sejmu w pierwszym kwartale tego roku - zapowiedział dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski.

O potrzebie wprowadzenia uregulowań ustawowych, które przyspieszyłyby rozwój energetyki odnawialnej w kraju, dyskutowano m.in. podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się dziś w Płocku (Mazowieckie).

Dyrektor departamentu energii odnawialnej w resorcie gospodarki poinformował, że w najbliższy czwartek projektem ustawy zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. _ - Zamierzeniem administracji jest, aby projekt ustawy jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku był przekazany do parlamentu _ - podkreślił Pilitowski.

Według Wojciecha Cetnarskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, obecnie największym problemem dla inwestorów tej branży jest brak regulacji ustawowych odnośnie odnawialnych źródeł energii.

_ - Dopóki ustawa nie przejdzie pełnego cyklu prac w ramach rządu, nie zostanie przegłosowana w Sejmie i nie zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską, inwestorzy pozostają w stanie niepewności i zawieszenia. Również instytucje finansujące rozwój energetyki wiatrowej, czyli banki, nie wiedząc jak będą wyglądały regulacje, nie są skłonne pożyczać na te inwestycje pieniądze _ - wyjaśnił Cetnarski.

Jego zdaniem, brak uregulowań ustawowych może oznaczać, że najbliższy rok będzie okresem spowolnienia inwestycji w sektorze energii wiatrowej. _ Niepewność regulacyjna w tej chwili blokuje dalszą możliwość rozwoju sektora _ - dodał Cetnarski.

Przypomniał, iż obecnie w skali kraju przekroczony został już poziom 3 tys. MW mocy pochodzącej z turbin wiatrowych. - _ To oznacza, że ten sektor wytwarza więcej niż planowane elektrownie atomowe _ - zaznaczył Cetnarski. Według niego, do 2020 r. wielkość mocy wytwarzanej przez turbiny wiatrowe w kraju może wzrosnąć do 6-7 tys. MW. _ - Sądzimy, że energetyka wiatrowa do roku 2020 jest w stanie podwoić swoją moc zainstalowaną na lądzie. Mamy też nadzieję, że w tej perspektywie zaczną się materializować pierwsze projekty wiatrowe na morzu _ - dodał.

Cetnarski zauważył, że dotychczasowy koszt budowy infrastruktury turbin wiatrowych w Polsce wyniósł około dwudziestu kilku miliardów złotych, co - jak ocenił - _ pokazuje, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to dosyć efektywny sposób wytwarzania energii _.

W opinii Waldemara Pawlaka, prezesa Fundacji Polski Kongres Gospodarczy, w kontekście planów rozwoju energetyki w Polsce należy zastanowić się, czy w porównaniu z odnawialnymi źródłami energii _ koszty energetyki atomowej nie są zbyt wysokie i zbyt ryzykowne _.

_ - Jeżeli dzisiaj mówilibyśmy o wytwarzaniu energii w skali lokalnej, to może okazać się, że lepszy efekt niż budowa elektrowni atomowych osiągniemy wspierając i rozwijając energetykę odnawialną _ - ocenił Pawlak. Według niego, korzyścią z inwestycji w sektorze odnawialnej energii są m.in. realne miejsca pracy w lokalnych społecznościach.

Zdaniem Pawlaka, istotne jest by w Polsce wykorzystywać różne rodzaje energii odnawialnej, a także różne formy inwestowania w tym sektorze - np. podejmowane przez spółdzielnie energetyczne, wzorem takich spółdzielni powstających m.in. w Niemczech.

Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego, przypomniał, że jednym ze strategicznych celów Unii Europejskich jest ograniczenie zużycia energii i uzyskiwanie jej z odnawialnych źródeł. - _ Musimy na poziomie regionu ukierunkować tak politykę, by wspomóc różnych inwestorów i przedsięwzięcia, by tej energii ze źródeł odnawialnych uzyskiwać jak najwięcej, w tym z wiatru, biogazu, czy jako geotermalnej _ - powiedział Struzik.

Dodał, że w woj. mazowieckim w perspektywie 2014-20 ponad 200 mln euro unijnego wsparcia będzie przeznaczone na segment efektywności energetycznej, w tym około 40-50 mln euro wprost na instalacje odnawialnych źródeł energii. _ Regionalny Program Operacyjny jest w trakcie konsultacji. Zachęcam do zgłaszania opinii także w obszarze odnawialnych źródeł energii _ - powiedział dziennikarzom Struzik.

Zgodnie z unijnymi zobowiązaniami Polski do 2020 r. co najmniej 15 procent energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie jest to 11 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 6 tysięcy ludzi bez prądu Najgorsza sytuacja jest w rejonie Wałbrzycha, gdzie prądu nie ma 4,2 tys. odbiorców. Problemy z prądem ma również około 2 tys. mieszkańców Jeleniej Góry i blisko 400 - Legnicy.
Awaria w Gdańsku. 8 tysięcy osób bez ciepła Około 8 tysięcy mieszkańców gdańskiego osiedla Morena zostało dziś wieczorem pozbawionych ciepłej wody i ogrzewania.
Rachunki za prąd wyższe o 50 złotych! Jesteśmy w unijnej czołówce, jeżeli chodzi o wydatki na energię elektryczną. Po uwolnieniu cen będzie jeszcze gorzej - ostrzegają eksperci.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)