Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Epidemia eboli. Nigeria powstrzymała rozprzestrzenianie choroby

0
Podziel się:

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w kraju leczony jest już tylko jeden chory

Epidemia eboli. Nigeria powstrzymała rozprzestrzenianie choroby
(European Commission DG ECHO)

. WHO wycofała dziś personel z laboratorium w Sierra Leone.

W Nigerii szef resortu zdrowia Onyebuchi Chukwu poinformował, że spośród 13 potwierdzonych przypadków zachorowań na ebolę siedem osób przeżyło i wyszło ze szpitala, pięć zmarło, a ostatnia chora, żona jednego z lekarzy, jest nadal leczona.

_ Wskazuje to na to, że Nigeria jak na razie zdołała opanować epidemię _ - powiedział Chukwu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła tymczasowo wycofać z laboratorium personel medyczny po tym, gdy jeden ze specjalistów zaraził się wirusem eboli.

_ To tymczasowe posunięcie, mające na celu zadbanie o stan i bezpieczeństwo naszych pozostałych pracowników. Po ocenie ich stanu wrócą (do pracy) _ - powiedziała we wtorek rzeczniczka WHO Christy Feig.

WHO wysłała do Afryki Zachodniej blisko 400 osób, zarówno spośród własnego personelu medycznego, jak i z organizacji stowarzyszonych. W niedzielę WHO poinformowała, że wirusem zaraził się jeden z jej specjalistów. Organizacja nie przekazała żadnych dodatkowych informacji na temat zarażonego eksperta, który specjalizuje się w epidemiologii.

Tymczasem prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf zwolniła we wtorek z zajmowanych funkcji kilku ministrów oraz wysokiej rangi urzędników, którzy odmówili powrotu do kraju i pozostali za granicą, mimo że wraz z ogłoszeniem 6 sierpnia stanu wyjątkowego pani prezydent nakazała im natychmiastowy powrót.

Według pochodzącego z piątku bilansu WHO od wybuchu w marcu bezprecedensowej epidemii eboli w kilku krajach Afryki Zachodniej ponad 1400 osób zmarło, a ponad 2600 zostało zarażonych. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

Zarażenie odbywa się przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Na ebolę obecnie nie ma dopuszczonego do obrotu leku, a śmiertelność wśród zarażonych może sięgać nawet 90 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)