Notowania

epidemia wirusa ebola
06.08.2014 15:23

Epidemia wirusa Ebola. Polskie służby są już przeszkolone

Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja - że ryzyko przeniesienia wirusa krwotocznej gorączki z Afryki Zachodniej do Europy jest minimalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(amoklv/iStockphoto)

Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja - że ryzyko przeniesienia wirusa krwotocznej gorączki z Afryki Zachodniej do Europy jest minimalne.

Ogniska choroby stwierdzono w Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Nigerii. Zmarło z tego prawie 900 osób.
Rzecznik GIS Jan Bondar powiedział IAR, że na razie nie musimy obawiać się tej epidemii, ale odpowiednie służby są przeszkolone.

_ - Nie ma ryzyka epidemii w Europie, czy w Polsce, ponieważ nie ma u nas rezerwuaru tego wirusa, którym najprawdopodobniej są małpy i nietoperze - _ tłumaczy Bondar. _ - Natomiast cały czas świat drży, że mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki, choć na razie takich nie było. _

Jan Bondar zapewnił, że każdy wojewoda, który koordynuje pracę wszystkich służb w sytuacjach kryzysowych, od lat ma również przygotowane procedury postępowania związane z ryzykiem wystąpienia chorób zakaźnych. Podobne wytyczne są w portach morskich i na lotniskach.

Jest szansa na szczepionkę na wirusa Ebola?

_ - Jeśli w samolocie jest osoba, podejrzana o zarażenie wirusem, trafiłaby do szpitala, a pozostali pasażerowie poddani przymusowej kwarantannie, która może trwać nawet do 21 dni - _wyjaśnia rzecznik GIS.

Rzecznik GIS powiedział, że została przygotowana ulotka informacyjna o krwotocznej gorączce ebola, która w ciągu kilku dni będzie rozdawana na lotniskach.

Pierwsze objawy ebola przypominają grypę. Występuje gorączka, ból głowy i wymioty. Jeżeli takie objawy wystąpią u osób, które w ciągu ostatnich 3 tygodni wróciły: Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Nigerii powinny one zadzwonić na pogotowie. Powiedzieć koordynatorowi, że były w Afryce Zachodniej, a ten powinien przysłać specjalną karetkę. Taki chory musi być leczony w ośrodku o ścisłym reżimie sanitarnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Epidemia Eboli. Hiszpania przyjmie chorego Hiszpania jest gotowa na przetransportowanie z Liberii do Madrytu duchownego zarażonego wirusem Ebola. Samolot wojskowy wyposażony w specjalistyczny sprzęt jeszcze dzisiaj odleci do Monrovii.
Zarażony Ebolą trafił do szpitala w USA Kent Brantly, który pomagał w opanowaniu epidemii gorączki krwotocznej w Liberii, został przetransportowany do USA samolotem sanitarnym.
Testy szczepionki na ebolę. Na ludziach Drogę do testów na ludziach otwierają pozytywne wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na małpach.
Tagi: epidemia wirusa ebola, ebola, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz