Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ernst and Young potwierdza atrakcyjność Polski

0
Podziel się:

Wicepremier Waldemar Pawlak przekonuje, że firma doradcza wystawia nam dobre świadectwo.

Ernst and Young potwierdza atrakcyjność Polski
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska jest w czołówce najbardziej atrakcyjnych krajów do inwestowania - ocenił wicepremier Waldemar Pawlak, odnosząc się do wyników raportu firmy doradczej Ernst and Young na temat atrakcyjności inwestycyjnej w Europie.

Polska zajęła w raporcie 2011 European attractiveness survey trzecie miejsce pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Trzecia pozycja to wysokie miejsce - ocenił Pawlak.

_ Jesteśmy w stanie odpowiedzieć na oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Oferujemy niskie relatywnie koszty prowadzenia działalności, rosnącą liczbę konsumentów, bardzo dobre przygotowanie i umiejętności pracowników, a także stabilne perspektywy wzrostu gospodarczego _ - ocenił z kolei odpowiedzialny za inwestycje wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Jak dodał, niebagatelne znaczenie mają także zachęty inwestycyjne, z których korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców.

Według raportu Ernst and Young, w 2010 r. dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (BIZ) powstało w naszym kraju ponad 12 tys. nowych miejsc pracy, o 65 proc. więcej niż w 2009 roku. Dzięki temu Polska awansowała w europejskim rankingu z piątego miejsca w 2009 r. na trzecie. Na pierwszym miejscu jest Wlk. Brytania z ponad 21 tys. miejsc pracy, druga jest Francja z niemal 15 tys.

Ernst and Young zaznacza, że w 2010 r. w Polsce rozpoczęto realizację projektów z zakresu BIZ, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego - najwyższy w całej Europie.

Największymi inwestorami w naszym kraju są firmy amerykańskie, które w 2010 r. stworzyły 3845 nowych miejsc pracy. Najpopularniejszymi sektorami były: produkcja sprzętu RTV i AGD, motoryzacja oraz usługi biznesowe.

W rankingu najbardziej atrakcyjnych miast europejskich Warszawa znalazła się na siódmym miejscu, za Londynem, Paryżem, Berlinem, Frankfurtem, Amsterdamem i Barceloną. W raporcie podkreślono, że lokalizacja projektu w Warszawie zapewnia dostęp do partnerów biznesowych, wykształconych pracowników, nowoczesnych technologii oraz rynków światowych.

Raport stwierdza też, że w 2010 r. w Europie zrealizowano 3757 projektów BIZ, o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim, natomiast liczba nowych miejsc pracy utworzonych przy tej okazji w Europie wyniosła ponad 137 tys., co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do r. 2009.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;polski;zagrozone;jest;warunek,235,0,810219.html) Ratingi Polski zagrożone? Jest warunek Jeżeli po jesiennych wyborach parlamentarnych rząd nie przeprowadzi strukturalnych reform finansów publicznych, ratingi Polski mogą się znaleźć pod presją na ich obniżenie - wynika z raportu agencji ratingowej Standard and Poor's.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t100847.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;nastroje;polakow;jest;bardzo;zle,63,0,852799.html) Fatalne nastroje Polaków. Jest bardzo źle Sondaż: Blisko 70 proc. ankietowanych uważa, że sprawy kraju idą w złym kierunku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t46867.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znowu;dolozymy;sie;do;ratowania;grecji,124,0,852604.html) Znowu dołożymy się do ratowania Grecji? Polska być może będzie musiała sfinansować część wartego 60 mld euro, pakietu ratunkowego dla Aten. Chcą tego Niemcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)