Notowania

euro 2012
05.06.2012 15:35

Euro 2012 na Ukrainie pozwoli się zbliżyć do Unii Europejskiej

Współpraca polskich i ukraińskich instytucji w przygotowaniach do Euro 2012 pomoże Ukrainie wprowadzić europejskie wzory w pracy jej administracji czy milicji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brücke-Osteuropa/public domain/wikipedia)
Stadion w Doniecku

Współpraca polskich i ukraińskich instytucji w przygotowaniach do Euro 2012 pomoże Ukrainie wprowadzić europejskie wzory w pracy jej administracji czy milicji - przekonywali uczestnicy konferencji _ Dyplomacja futbolowa _, która odbyła się dziś w Brukseli.

Przedstawiciele MSW obu krajów, polskiego MSZ i Straży Granicznej podkreślali, jak ściśle od kilku lat współpracowały służby polskie i ukraińskie w sferze bezpieczeństwa i współpracy granicznej, by przygotować się do mistrzostw, zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić przepływ wielkich grup podróżnych. Konferencja dotyczyła właśnie innowacji w sferze bezpieczeństwa i mobilności wprowadzonych w związku z Euro 2012.

Od początku decyzja o przyznaniu mistrzostw Polsce i Ukrainie była widziana jako możliwość wyjątkowej współpracy dwóch krajów - wskazał ambasador Polski przy UE Jan Tombiński. Dotyczyła ona trzech sfer: współpracy między administracją publiczną, koordynacji przedsięwzięć infrastrukturalnych - np. na przejściach granicznych oraz ułatwień w sferze bezpieczeństwa i przepływu osób.

Polska stworzyła osobny korytarz wizowy dla jadących na mecze obywateli Ukrainy i Rosji, a jej konsulaty w tych krajach zintensyfikowały pracę. Ukraina - jak opisywał płk Wołodymyr Rydwan z MSW w Kijowie - m.in. przygotowała oficerów łącznikowych milicji dla drużyn, które zagrają na Ukrainie, mówiących w językach obcych i przeszkolonych w mediacji. Oba kraje pracowały nad wymianą informacji, przeprowadzały wspólne patrole, ćwiczenia policji i Straży Granicznej - np. symulację wydarzeń na stadionach.

W przygotowaniach do Euro 2012 pomagali im eksperci z krajów, które już wcześniej przeprowadzały wspólne mistrzostwa: Belgii i Holandii oraz Austrii i Szwajcarii. Przypatrywano się również doświadczeniom na poziomie lokalnym - jak samoorganizacji polskich kibiców w Manchesterze w 2010 roku, gdy tamtejsza drużyna grała z Lechem Poznań.

W rezultacie, służby obu krajów powinny być zdolne do reakcji w razie zamieszek, działań stadionowych chuliganów, przypadków łamania prawa, zamachu terrorystycznego; poradzić sobie z utrudnieniami w transporcie i zapewnić bezpieczeństwo wielkich zgromadzeń. Jak ocenił Tombiński, na razie ten test wypada dobrze.

Płk Rydwan, pytany przez dziennikarzy o ewentualne manifestacje polityczne na Ukrainie w geście poparcia dla uwięzionej byłej premier Julii Tymoszenko, zapewnił, że milicja będzie na nie reagować zgodnie z prawem. Dodał, że strona ukraińska przeanalizowała reportaż BBC _ Stadiony nienawiści _ i uważa, że doszło do prowokowania ludzi, których zachowania pokazano w dokumencie jako rasistowskie.

Agnieszka Wawrzyk z Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej MSW powiedziała PAP, że skala współpracy z Ukrainą jest największa wśród sąsiadów Polski nie należących do UE, choć nie odbywa się tylko z okazji Euro 2012. _ Staramy się budować wiele działań na poziomie eksperckim, aby przekazywać standardy europejskie, przygotowywać stronę ukraińską do bliższej współpracy z Polską i UE _ - powiedziała Wawrzyk.

Organizacja Euro 2012 była okazją do rozszerzenia na Ukrainę europejskich standardów i dobrych praktyk - mówił prowadzący spotkanie Yves Pascouau, analityk współorganizatora spotkania, brukselskiego think tanku European Policy Centre (EPC).

O Euro 2012 piszą w ostatnich dniach belgijskie media. Materiał o mistrzostwach ukazał się w poniedziałkowym dzienniku _ Le Soir _,dziś gazeta _ La Libre Belgique _ zamieściła pierwszą część reportażu z Warszawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto kto i dlaczego pokaże piersi na Euro 2012 Dziewczyny biorą na cel praktycznie każdy symbol Euro 2012. I to nie koniec ich nagich protestów.
Gdyby nie afera, byłaby twarzą Euro 2012 Straciła pracę i dobre imię, ale - jak mówi - piłkę kocha od dzieciństwa. Dlatego Euro 2012 było okazją do wielkiego powrotu.
Tagi: euro 2012, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz