Notowania

Euro 2012. Tak trafisz na mecz w Gdańsku

W mieście zagrają aż cztery drużyny, dodatkowo mieszkać tu będą niemieccy piłkarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Gdańsk podczas Euro 2012 będzie gościł drużyny Hiszpanii (rozegrają tu wszystkie mecze), Chorwacji, Irlandii i Włoch. W Dworze Oliwskim mieszkać będą także piłkarze z Niemiec, za którymi pojawić się mogą kibice. Setki tysięcy kibiców przyjadą do Gdańska nie tylko na stadion, ale także do strefy kibica, dlatego w mieście wprowadzono sporo zmian.

Zmiany będą obowiązywały w dni meczów w Gdańsku, czyli 10, 14 i 18 czerwca. Poza tymi dniami ruch będzie odbywał się normalnie. W dni meczów zaś, zwłaszcza popołudniami i wieczorem, najwygodniej będzie poruszać się komunikacją miejską. Na niespodzianki muszą się przygotować kierowcy, szczególnie w rejonie stadionu jak również na drogach dojazdowych do niego.

W celu ułatwienia poruszania się po mieście zagranicznych kibicom i gościom, którzy będą w Gdańsku po raz pierwszy, przystanki i linie komunikacji miejskiej, którymi można dostać się na Stadion oraz do Strefy Kibica, zyskają specjalne oznaczenie.

Tablice koloru białego przeznaczone są dla osób podróżujących samochodami i autokarami, a fioletowe dla ruchu pieszego (wyznaczają dojścia do przystanków, stadionu czy strefy kibica). Będą one umieszczone w sąsiedztwie parkingów oraz w najważniejszych punktach miasta.

źródło: GDDKiA

Na 4 godz. przed rozpoczęciem meczu do 3 godzin po jego zakończeniu strefa położona w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu zostanie wyłączona z ruchu samochodowego z wyjątkiem posiadaczy identyfikatorów wystawionych przez organizatora. Dotyczy to ul. Marynarki Polskiej (pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Reja i Uczniowską) wraz z bocznymi ulicami.

Z wyjątkiem mieszkańców nie będzie można również wjechać na teren dzielnic Letnica i Młyniska. Dodatkowo dla potrzeb organizacji meczów wyłączone z ruchu zostaną ulice Jana z Kolna, Kościuszki, Kochanowskiego i Uczniowska oraz częściowo (jedna jezdnia) ul. Słowackiego na całej długości.

Ponadto z ruchu kołowego zostaną wyłączone ulice: Słowackiego, Kościuszki, Kochanowskiego (odcinek od ul. Kościuszki do ul. Uczniowskiej), Jana z Kolna, Uczniowska, Czarny Dwór (odcinek od al. Hallera do al. Jana Pawła II), al. Jana Pawła II (odcinek od ul. Czarny Dwór do szpitala). Normalny ruch kołowy w ciągu ul. Jana z Kolna, ul. Klinicznej i ul. Marynarki Polskiej przywracany będzie stopniowo, w miarę zanikania ruchu pieszego ze Stadionu.

Do stref wyłączonych z ruchu oraz stref ograniczonego ruchu samochodem wjechać będą mogli wyłącznie mieszkańcy (po okazaniu specjalnego identyfikatora).

Komunikacja miejska - to się zmieni

W dni meczowe, na około 3-4 godziny przed meczem aż do momentu wyjazdu wszystkich kibiców po meczu, wprowadzona będzie specjalna organizacja ruchu komunikacji tramwajowej w ciągu ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej. Tramwaje linii 4, 7, 8, 10 i 14 w obu kierunkach nie będą kursowały ul. Jana z Kolna, ul. Marynarki Polskiej i ul. Kliniczną. Zostaną skierowane na trasy objazdowe.

4: Zaspa - Mickiewicza - Hallera - Brzeźno - Zajezdnia Nowy Port
7: Łostowice Świętokrzyska - Dworzec Główny - Zwycięstwa – Hallera Brzeźno - Zajezdnia Nowy Port
8: Stogi Plaża - Dworzec Główny - Zwycięstwa - Zaspa - Jelitkowo
10: Siedlce - Dworzec Główny - Zwycięstwa - Hallera Brzeźno – Zajezdnia Nowy Port

W tym czasie kursować będzie wahadłowo specjalna linia 94. Ma ona służyć mieszkańcom Letnicy w trakcie zamknięcia dla ruchu ul. Marynarki Polskiej. 94: Letnica - Marynarki Polskiej - Plac Wolności.

Mimo okresowego zamknięcia dla ruchu fragmentów ul. Słowackiego we Wrzeszczu i ul. Czarny Dwór na Zaspie, wszystkie linie autobusowe w ciągu tych ulic będą funkcjonować na stałych trasach.

W całym okresie Euro, to jest od 2 czerwca -1 lipca pomiędzy Portem Lotniczym Lecha Wałęsy, a Dworcem Głównym kursować będzie dodatkowa, przyspieszona linia autobusowa przez trasę W-Z (Al. Armii Krajowej) Przejazdy tą linią będą realizowane specjalnie oznakowanymi autobusami.

Z lotniska do dworca we Wrzeszczu dojedziemy autobusem linii 110, a do Gdańska Głównego 210. W nocy w oba miejsca dojeżdża linia N3.

W dni meczowe z centrum miasta na stadion będzie można się dostać:
- linią tramwajową Centrum - Stadion (pętla Kliniczna) co 6 min.
- linią SKM (Szybka Kolej Miejska) Centrum (Gdańsk Główny) - Stadion (Gdańsk Stadion Expo) co 10 minut.

Przejazd z centrum do stadionu zabierze 6-7 minut. Ponadto uruchomione zostaną dodatkowe pociągi SKM na głównej trasie Gdynia Główna - Sopot - Gdańsk Główny (co około 10 min.). Chcąc dotrzeć na stadion należy wysiąść na stacji Gdańsk Politechnika i pieszo udać się na obiekt, bądź dojechać do Gdańska Głównego i przesiąść się na linię na stadion.

Ze strefy kibica na plażęGdańska strefa kibica może przyjąć nawet 30 tysięcy fanów piłki nożnej. Poza transmisjami meczów będzie w niej można zobaczyć koncerty, zagrać w piłkę, wziąć udział w zabawach i konkursach.

Sercem strefy będzie plac centralny z wielkim telebimem (100 m2), na którym transmitowane będą wszystkie mecze mistrzostw oraz scena, gdzie w dni niemeczowe wystąpią gwiazdy oraz będą miały miejsce inne wydarzenia kulturalne.

Strefa kibica w Gdańsku funkcjonować będzie od 7 czerwca do 1 lipca 2012 r. Wstęp do niej będzie bezpłatny (poza imprezami biletowanymi). Zlokalizowano ją na placu Zebrań Ludowych, będzie otwierana co najmniej na 3 godziny przed planowanym rozpoczęciem pierwszego meczu (około godziny 15:00 w czasie rozgrywek grupowych) i funkcjonować będzie do godziny 1:00 w nocy.

Do strefy dojechać będzie można tramwajami linii 2, 3, 6, 7, 8, 9,10,11,12 i 14. Tuż przy niej znajduje się przystanek tramwajowy Brama Oliwska. Można dojechać z niego w kierunku Gdańska Głównego i jego południowych oraz wschodnich dzielnic lub w kierunku Wrzeszcza, Oliwy i osiedli: Zaspa, Przymorze i Żabianka. Tramwaje odjeżdżające z przystanku Brama Oliwska dowiozą kibiców również na gdańskie plaże (Jelitkowo, Brzeźno, Stogi). Na wysokości ul. Jana z Kolna kończy swój bieg większość autobusów gdańskiej komunikacji miejskiej, skąd do strefy kibica dotrzemy w kilka minut.

Przez całą noc, częściej niż normalnie, jeździć będą autobusowe linie nocne Ni, N2, N3, N4, N5, N6, N8, N9, N13. Do około godz. 3.00 nad ranem po meczu kursować będą tramwaje linii 2 i 6.

Ze strefy na stadion można dojechać również tymi liniami aż do przystanku Opera Bałtycka, skąd należy udać się pieszo głównym ciągiem pod przystankiem SKM Politechnika i dalej przez ul. Kliniczną.

W Gdańsku dwa, specjalne parkingiW Gdańsku funkcjonować będą co najmniej dwa parkingi P+R (Park+Ride - Parkuj i Jedź) położone na obrzeżach miasta, gdzie można zostawić auto, a następnie komunikacją miejską dotrzeć do centrum miasta (strefy kibica) lub na stadion.

    1. Parking przy Al. Armii Krajowej (odcinek od Łostowickiej do Jabłonowej) obsługiwany przez linię Lotnisko - Centrum
  1. Parking przy Centrum Handlowe Auchan (ul. Szczęśliwa) obsługiwany przez linie Lotnisko - Centrum oraz Lotnisko - Stadion

Z parkingu do miasta można się dostać specjalnie oznakowanymi autobusami. Autobusy kursować będą na trasach:

  • - Lotnisko - Centrum przez Al. Armii Krajowej (przejazd trwa około 18 minut)

- Lotnisko - Stadion przez CH Auchan i ul. Słowackiego (przejazd trwa około 37 minut)

pętla Stadion znajduje się na ul. Kochanowskiego (przy ul. Uczniowskiej)

Na parkingu zlokalizowane będą punkty informacyjne, gdzie pomocy udzielać będą wolontariusze. Parkingi będą patrolowane przez strażników miejskich.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz