Notowania

euro 2012 w polsce
28.05.2012 14:13

Euro 2012 w Polsce. Zyski będą mniejsze

Już skończył się wpływ zwiększonych inwestycji na PKB, a prognozy przychodów z turystyki są nazbyt optymistyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

*Szacunki korzyści, jakie gospodarkom Polski i Ukrainy ma przynieść organizacja Euro 2012, są zawyżone - prognozują w raporcie ekonomiści Capital Economics. *

Zdaniem autorów raportu już się skończył wpływ zwiększonych inwestycji na PKB, a prognozy przychodów z turystyki są nazbyt optymistyczne. W raporcie stwierdzono też, że większość nowych miejsc pracy będzie tymczasowa i słabo płatna.

_ Szacunki mówiące, że każdy z krajów (organizatorów turnieju) odwiedzi dodatkowy milion gości mogą okazać się zbyt optymistyczne - zwłaszcza w świetle ostatnich kontrowersji wokół turnieju. Biorąc powyższe pod uwagę, zakładamy bardziej realistyczną prognozę wpływów z turystyki na około 0,2 proc. PKB w Polsce i 0,4 proc. na Ukrainie _ - napisano w raporcie.

Dodano, że _ korzyści z turnieju będą pochodziły z trzech głównych źródeł: zwiększonych inwestycji, wzrostu zatrudnienia oraz większych wpływów z turystyki _. _ W odniesieniu do inwestycji, w Polsce szacuje się je na 25 mld euro w latach 2008-2012, co odpowiada 1,3 proc. PKB w każdym roku (...) Mimo że inwestycje w stadiony i infrastrukturę miały znaczący wpływ na wzrost gospodarczy, większość tego efektu już się dokonało _ - wskazano.

W raporcie podkreślono, że _ choć skala utworzonych nowych miejsc pracy jest znacząca, większość z nich będzie miała charakter tymczasowy i relatywnie słabo płatny _. _ Co więcej, wszelkie korzyści z organizacji Euro 2012 mogą zostać zniwelowane rosnącym ryzykiem związanym z narastającym kryzysem strefy euro. Dlatego też, nasza prognoza wzrostu PKB dla obu państw pozostaje poniżej konsensusu _ - napisano.

Capital Economics to firma doradcza m.in. przygotowuje analizy makroekonomiczne, powstała w 1999 r. Ma biura w Toronto, Londynie i Sigapurze.

Czytaj więcej o mistrzostwach i gospodarce
Niemcy zachwyceni polskim "superstadionem" Niewiele jest na świecie takich historii sukcesu, jak historia Polski po zmianie ustroju - pisze niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.
Oni też dołączają się do bojkotu Euro 2012 Były przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych, zapytał: _ Czy Europa zapomniała o Julii Tymoszenko? _
Wpadliśmy w dołek. Jest prognoza PKB Polski do 2015 r. Ministerstwo Finansów i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają nowe szacunki.
Tagi: euro 2012 w polsce, zyski, euro 2012, polska, pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz