Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro 2012 zagrożone blokadami związkowców? "W razie czego..."

0
Podziel się:

- Mamy wystarczające siły, by nie dopuścić do zablokowania stadionów i stref kibica - ostrzega szef MSW Jacek Cichocki.

Euro 2012 zagrożone blokadami związkowców? "W razie czego..."
(PAP/Jacek Turczyk)

Wszystkie służby są gotowe na Euro 2012. Szef MSW Jacek Cichocki ogłosił, że podległe mu służby zameldowały gotowość do turnieju. Mistrzostwa zabezpieczać będzie ponad 10 tysięcy policjantów, straż pożarna, graniczna i Biuro Ochrony Rządu.

Jacek Cichocki liczy na to, że związki zawodowe nie zakłócą turnieju Euro 2012.

- _ Policja tutaj przede wszystkim ma wszelkie uprawnienia, a także siły i możliwości aby nie dopuścić do takiej sytuacji jak blokowanie, czy to chodzi o stadiony, czy o strefy kibica. Jeśli jakakolwiek grupa, będzie utrudniać przebieg turnieju, to będą musiały być zastosowane środki adekwatne do takiej sytuacji. Natomiast mam nadzieję, że turniej Euro, to nie jest dobry czas na takie manifestacje, ponieważ to rzutuje bardzo negatywnie na nasz wizerunek za granicą _ - mówił Cichocki.

POSŁUCHAJ JACKA CICHOCKIEGO:

Jak zaznaczył Jacek Cichocki na bieżąco odbywają się działania służb związane z przygotowaniem sił i pododdziałów, które będą skierowane do stref, gdzie będą gromadzić się kibice. Minister Spraw Wewnętrznych dodał, że służby są zaangażowane także w wydawanie opinii dotyczących bezpieczeństwa konkretnych imprezy jak mecze czy wydarzenia w strefach kibica.

- _ Plany operacyjne przedstawione przez te służby w minionych tygodniach potwierdzają, że będą one mogły wypełnić swoje zadania. Zarówno tam, gdzie się odbywają mecze, jak i również tam, gdzie będą przebywać kibice, czyli w strefach kibica, ale również w innych rejonach kraju. To nie znaczy oczywiście, że te służby teraz będą siedziały, z założonymi rękami i czekały na pierwszy gwizdek sędziego _ - przekonuje minister.

POSŁUCHAJ JACKA CICHOCKIEGO:

Komendant główny policji Marek Działoszyński powiedział, że przed policjantami ogromne wyzwanie i być może największy w historii egzamin. Zapewnił jednak, że policja jest przygotowana. - _ Jesteśmy przygotowani jeśli chodzi o sprzęt, infrastrukturę i ludzi _ - mówił komendant.

Nadinspektor Działoszyński był pytany o możliwe masowe ucieczki policjantów na zwolnienia lekarskie w związku z brakiem pieniędzy za pracę w nadgodzinach w czasie Euro 2012. Zapewnił, że w rezerwie celowej przeznaczono na nadgodziny 11 milionów złotych i dodał, że gdyby i ta suma okazała się zbyt mała, to MSW wyasygnuje kolejne środki.

Po południu policjantów czeka poważna inspekcja. Do centrum operacyjnego, czyli sztabu dowodzenia, z którego kontrolowana będzie praca służb podczas Euro. Do Legionowa wybiera się prezydent Bronisław Komorowski.

Polska policja będzie nadzorować niebezpiecznych kibiców z innych krajów przed Euro 2012 i w trakcie turnieju - zapewnia nadinspektor Marek Działoszyński. Komendant główny policji zapewnił, że na konferencji poświęconej przygotowaniu do mistrzostw, że nasze służby są w stałym kontakcie z ich odpowiednikami w całej Europie. Dodał, że funkcjonariusze przygotowali specjalną bazę danych.

- _ Dane wymieniamy ze wszystkimi krajami, z których będziemy gościć zarówno zawodników, jak i kibiców. Mamy do czynienia z różnymi rozwiązaniami w różnych krajach. Policja brytyjska zapewniła nas, że tych najbardziej niebezpiecznych kibiców z zakazami, po prostu nie wypuści od siebie z kraju na czas Euro. Zatrzymają im paszporty, ponieważ tam tego typu rozwiązania są dopuszczalne. Podobnie zrobi policja niemiecka _ - dodał komendant.

POSŁUCHAJ MARKA DZIAŁOSZYŃSKIEGO:

Policja oraz straż pożarna są odpowiedzialne nie tylko za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, ale także za wydanie opinii w sprawie organizacji imprez masowych.

Służby podległe MSW opiniują wnioski w sprawie organizacji imprez masowych odbywających się w trakcie EURO 2012. Największe znaczenie mają imprezy związane z rozgrywanymi meczami na stadionach oraz organizacją oficjalnych stref kibica UEFA EURO 2012.

Obecnie służby wykonują obowiązki, które wynikają z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wczoraj (14 maja br.) policja wydała pozytywne opinie na organizację imprez masowych na stadionach w Poznaniu, w Warszawie oraz we Wrocławiu.

Najprawdopodobniej jutro (16 maja br.) zostanie wydana decyzja w sprawie organizacji imprez na stadionie w Gdańsku.

Aby przeprowadzić imprezę masową na stadionie lub w jego okolicy, jak również w strefie kibica organizatorzy imprez muszą uzyskać pozytywną opinię m.in. policji i straży pożarnej. _ Dlatego mimo, iż same stadiony zostały oddane do użytku organizatorzy imprez złożyli dokumenty zarówno do straży pożarnej jak i policji, aby uzyskać opinię o możliwości przeprowadzenia imprez na terenie obiektów jak i w strefach kibica. _ - podało MSW w komunikacje przesłanym Money.pl.

Aktualnie straż pożarna opiniuje przesłane przez organizatorów imprez masowych wnioski. Pierwsze analizy wykazały, że w niektórych przypadkach złożone dokumenty nie były kompletne.

Straż pożarna mając na uwadze względy bezpieczeństwa zwróciła się do organizatorów imprez masowych w Poznaniu, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Warszawie
o uzupełnienie wniosków. Wskazując na braki w dokumentacji strażacy mieli na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo osób przebywających m.in. na stadionach.

Braki w dokumentacji dotyczyły m.in. braku precyzyjnego określenia maksymalnej liczby uczestników imprez, przedstawienia niekompletnej instrukcji postępowania na wypadek pożaru oraz przedstawienia niekompletnych planów imprezy masowej.

_ Przedstawiciele PSP są w stałym kontakcie z organizatorami imprez. Cały czas prowadzone są konsultacje z organizatorami, aby w najbliższym czasie możliwe było wydanie ostatecznych opinii _ - czytamy w komunikacje MSW.

_ Ze względu na fakt, iż często obok stadionów budowane są tymczasowe obiekty jak na przykład miasteczka medialne, tak ważne jest, aby obiekty były w pełni sprawdzone - _napisano.

Ministerstwo także obawia się o pogodę, bo ta jest nieprzewidywalna. Czerwiec w Polsce to tradycyjnie w Polsce okres burz, wichur a nawet tornad. Tu służby upatrują największego zagrożenia. Mniej martwią się chociażby o pseudokibiców, bo na wizytę tych, jesteśmy ponoć przygotowani.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty na Euro 2012. Tusk liczy na służby Szef rządu zapowiedział gotowość służb porządkowych w razie demonstracji.
Namawiają kibiców, by myli ręce i warzywa Główny Inspektorat Sanitarny przygotował ulotki dla kibiców piłkarskich na Euro 2012.
Praca na Euro 2012. Fatalne plany firm Mistrzostwa w piłce nożnej, miały przyczynić się do tworzenia nowych miejsc pracy. Wiemy już jak będzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)