Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Euro w Polsce. Ministerstwo Finansów planuje zorganizować debatę

0
Podziel się:

Minister finansów Jacek Rostowski ma w tej sprawie rozmawiać z szefem NBP Markiem Belką oraz ekonomistami.

Euro w Polsce. Ministerstwo Finansów planuje zorganizować debatę
(PAP/Paweł Supernak)

Ministerstwo Finansów planuje zorganizować 18 lutego 2013 roku debatę, która ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłości Polski w strefie euro. Weźmie w niej udział m.in. prezes NBP Marek Belka.

- _ 18 lutego minister finansów Jacek Rostowski planuje zorganizować debatę o euro z udziałem m.in. wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, prezesa NBP Marka Belki oraz ekonomistów _ - powiedziała osoba zbliżona do resortu finansów.

Zgodnie z intencją MF debata ma zainicjować dyskusję na temat wejścia do strefy euro. _ - Debata ma na celu rozpoczęcie dyskusji nad przyszłością Polski w strefie euro, będzie okazją do wysłuchania opinii różnych środowisk _ - poinformował rozmówca.

_ - Zmiana sytuacji na świecie, światowy kryzys gospodarczy oddalił perspektywę przyjęcia euro, ale wejście do strefy euro pozostaje celem polityki gospodarczej rządu _ - dodał.

W grudniu ubiegłego roku na nowo dyskusję o miejscu Polski w strefie euro rozpoczął premier Donald Tusk, informując, że dla wejścia do strefy euro potrzebny jest szerszy konsensus niż tylko koalicji rządowej, a wcześniej musi zostać wykonana analiza konstytucyjna, czy możemy przystąpić do wspólnej waluty bez zmiany ustawy zasadniczej.

Z kolei minister finansów Jacek Rostowski mówił, że Polska będzie gotowa ogłosić termin wejścia do strefy euro, gdy będzie pewna, że go dotrzyma. Dodał, że Polska chce wejść do eurolandu tak szybko, jak to tylko możliwe, ale korzystnie i bezpiecznie dla Polski.

W dyskusji zabrał głos również prezydent Bronisław Komorowski wskazując, że decyzje w sprawie przystąpienia do strefy euro powinny zapaść po wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku, a wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów.

Czytaj więcej w Money.pl
Przystąpienie do strefy euro nie będzie łatwe Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że Polska przystąpi do strefy euro wtedy, gdy będzie do tego naprawdę dobrze przygotowana.
Graś unika dat. Bo nie mamy "noża na gardle" Przystąpienie do strefy euro to decyzja, na którą przede wszystkim musi być przygotowana Polska - podkreśla rzecznik rządu.
Euro w Polsce? Prezydent: Nie ma co gadać Jego zdaniem o tym, czy Polska ma przyjąć europejską walutę, powinien decydować rząd wyłoniony po następnych wyborach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)