Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Euro w Polsce. Zobacz korzyści i zagrożenia

0
Podziel się

Według ekonomistów, po wprowadzeniu euro w górę pójdzie wzrost gospodarczy. Ceny również.

Euro w Polsce. Zobacz korzyści i zagrożenia
(Robert Milek/Dreamstime.com)
bDzjcXkR

Szybszy wzrost gospodarczy, brak problemów i kosztów związanych z wymianą walut oraz ułatwienia dla przedsiębiorców - to najważniejsze korzyści związane z wprowadzeniem euro.

Wczoraj wspólną europejską walutę przyjęła Słowacja. W Polsce zastąpi ona złotego prawdopodobnie w 2012 roku. Wiceminister finansów, a zarazem pełnomocnik rządu do spraw euro Ludwik Kotecki wyjaśnia, że przyjęcie euro zapewnia szybsze tempo wzrostu PKB:

Ekonomista Dexus Partners Marek Zuber zwraca uwagę na łatwiejszy dostęp do korzystnych kredytów w strefie euro:

bDzjcXkT

Z kolei główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że po wprowadzeniu euro łatwiej będzie porównywać ceny w Polsce i innych krajach strefy euro:

Natomiast główny ekonomista banku BPH Maja Goettig uważa, że po tym, jak złotego zastąpi euro - w Polsce wzrośnie liczba inwestycji:

Eksperci podkreślają też, że przyjęcie euro wyeliminuje ryzyko zmienności kursowej, która jest zagrożeniem między innymi dla przedsiębiorców i osób spłacających kredyty w walutach obcych.

Nie ma róży bez kolców. Euro niesie też zagrożenia

Główne zagrożenia związane z przystąpieniem Polski do strefy euro to utrata możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej oraz obawa przed wzrostem cen. Jarosław Janecki z Societe Generale zwraca uwagę na niebezpieczeństwa związane z przekazaniem Europejskiemu Bankowi Centralnemu prawa do decydowania o ważnych dla Polski kwestiach:

bDzjcXkZ

Marek Zuber uważa, że należy dołożyć starań, żeby nie wzrosły ceny najpopularniejszych towarów i usług:

Główny ekonomista banku BPH Maja Goettig zwraca uwagę na koszty, jakie przed wprowadzeniem euro będą musiały ponieść przedsiębiorstwa:

Eksperci podkreślają, że jednym ze sposobów na uniknięcie podwyżek jest wczesne wprowadzenie podwójnych cen. Bardzo pomocne mogą też być dla nas doświadczenia Słowacji.

bDzjcXla
bDzjcXlu
euro
wiadomości
waluty
KOMENTARZE
(0)