Notowania

euro w polsce
04.01.2011 09:30

Euro wciąż bez daty. Za duże ryzyko

Wiceminister finansów twierdzi, że najwcześniejsza, realna data to 2015 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

*_ - Intencją Polski jest szybkie wypełnienie kryteriów konwergencji i przyjęcie wspólnej europejskiej waluty tak szybko, jak to będzie możliwe, zaś najwcześniejszą realną datą zamiany złotego na euro jest 2015 rok _ - poinformował Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro. *

Dodał jednocześnie, że obecnie nie jest możliwe wyznaczenie wiarygodnej i precyzyjnej daty wejścia do EMU._ - Pomimo braku daty docelowej wejścia do strefy euro polski rząd będzie jednak kontynuował wszelkie niezbędne działania, które pozwolą przyjąć euro tak szybko, jak to będzie możliwe _ - napisał Kotecki.

Przyznał także, że biorąc pod uwagę bardzo wysoki stopień niepewności co do kształtowania się przyszłej sytuacji gospodarczej, określenie w obecnym momencie precyzyjnej daty wprowadzenia euro w Polsce byłoby obarczone bardzo dużym ryzykiem.

_ - Natomiast niezrealizowanie jednoznacznie wyznaczonego terminu miałoby konsekwencje w postaci obniżenia wiarygodności strategii integracji walutowej ze strefą euro i związanych z tym niekorzystnych skutków gospodarczych _ - podkreśla Kotecki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;upadek;euro;to;dla;nas;katastrofa,99,0,745315.html) Belka: Upadek euro to dla nas katastrofa
_ - Wymieniany w komentarzach ekonomicznych rok 2015 jest obecnie najwcześniejszą realną datą przystąpienia do strefy euro, uwzględniając obecne perspektywy wypełnienia wszystkich kryteriów konwergencji (w szczególności kryterium fiskalnego) oraz wskazane warunki wejścia do ERM2, określone przez rząd (...) _ - dodał.

Według grudniowego wydania Monitora konwergencji nominalnej, przygotowywanego przez ekonomistów z resortu finansów, w październiku ubiegłego roku Polska wypełniała jedynie kryterium długoterminowych stóp procentowych.

Wiceminister finansów przypomina jednocześnie, że przygotowania do wprowadzenia euro w Polsce są obecnie w pierwszym etapie, tj. przed włączeniem złotego do ERM2. _ - Jest to etap o charakterze analityczno-rozpoznawczym _ - zaznacza.

Pełnomocnik rządu ds. euro deklaruje także, że do końca III kwartału 2011 roku powstanie _ Narodowy plan wprowadzenia euro . - Narodowy plan wprowadzenia eur+ będzie najważniejszym dokumentem na polskiej drodze do strefy euro zawierającym szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej _ - podkreśla.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t127832.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;w;estonii;to;koniec;z;recesja,57,0,746809.html) Euro w Estonii. "To koniec z recesją" Siedemnasty członek eurolandu to pierwszy kraj poradziecki, przyjęty do strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/euro;ma;20;proc;szans;by;przetrwac,184,0,746424.html) Euro ma 20 proc. szans, by przetrwać Taka jest prognoza brytyjskiego Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t85045.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;koniec;euro;bylby;koncem;europy,75,0,746315.html) Sarkozy: koniec euro byłby końcem Europy Prezydent Francji obiecuje walkę o poprawę stanu finansów publicznych państwa.
Tagi: euro w polsce, euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz