Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eurogrupa z nowym szefem. Niemcy na tym stracą?

0
Podziel się:

Niemcy stracą na wyborze swojego ministra finansów Wolfganga Schaeuble na stanowisko szefa eurogrupy.

Eurogrupa z nowym szefem. Niemcy na tym stracą?
(photo-service.europarl.europa.eu)
bETxIaCt

Wolfgang Schaeuble obecnie i tak rozdaje karty w eurogrupie, a strefa euro zazwyczaj robi to czego domagają się Niemcy. Jego wybór na stanowisko szefa Eurogrupy może to zmienić.

Niemcy stracą na wyborze swojego ministra finansów Wolfganga Schaeuble na stanowisko szefa eurogrupy. Taką ocenia opiniotwórczy niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. Zdaniem gazety już dziś na spotkaniu w Kopenhadze może zapaść decyzja o tym, kto zastąpi dotychczasowego przewodniczącego grupy Jean-Claude Junckera.

Zdaniem _ Sueddeutsche Zeitung _, minister Wolfgang Schaeuble ma duże szanse na to, żeby stanąć na czele eurogrupy. Gazeta ostrzega jednak, że wcale nie zwiększy to wpływu Niemiec na strefę euro. W rzeczywistości stanie się on mniejszy.

bETxIaCv

_ Sueddeutsche Zeitung _ tłumaczy, że Wolfgang Schaeuble obecnie i tak rozdaje karty w eurogrupie, a strefa euro zazwyczaj robi to czego domagają się Niemcy. Jeśli Schaeuble obejmie stanowisko przewodniczącego, to w większym stopniu będzie musiał dbać o równowagę, bo stanie się reprezentantem interesów wszystkich krajów członkowskich. Dlatego, jeśli minister chce zachować wpływ na strefę euro, to, zdaniem gazety, musi pozostać w drugim rzędzie.

_ Sueddeutsche Zeitung _ dodaje, że ewentualny wybór Schaeublego na szefa eurogrupy nie opłaca się Berlinowi także z innego powodu. Nominacja ministra zablokuje wybór Klausa Reglinga na stanowisko szefa Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Europejscy partnerzy nie zgodzą się bowiem na oddanie Niemcom kierownictwa dwóch tak ważnych instytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabraknie pieniędzy na ratowanie Europy? Zbiera się eurogrupa. Ministrowie finansów przesądzą o...
Walka o prestiżowy stołek. Merkel dementuje - Chętnie jeszcze raz powtórzę, że pan Schaeuble jest doskonałym ministrem finansów, który odgrywa również ważną rolę w eurogrupie - podkreśla kanclerz Angela Merkel.
bETxIaCW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)