Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy
08.07.2005 07:39

Europa celem ataków terrorystycznych

Zdaniem ekspertów waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, atak w Londynie potwierdza, że celem terrorystów stają się teraz coraz wyraźniej kraje europejskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zdaniem ekspertów waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), skuteczny atak w Londynie musi szczególnie niepokoić, gdyż miasto to powinno być przygotowane na zamachy terrorystyczne.

Masakra potwierdza również, według nich, że celem islamskich terrorystów - poprzednio, jak się zdawało, skoncentrowanych na USA - stają się teraz coraz wyraźniej kraje europejskie.

_ Ekipy pogotowia ratunkowego i strażacy przy stacji metra Edgware Road w Londynie, gdzie wczoraj przed południem doszło do kilku eksplozji. _Ekipy pogotowia ratunkowego i strażacy przy stacji metra Edgware Road w Londynie, gdzie wczoraj przed południem doszło do kilku eksplozji.
_ Fot. PAP/EPA/Lindsey Parnaby _

"Fakt, że terroryści z sukcesem przeprowadzili atak w Londynie - jednym z najbezpieczniejszych miast, mającym jeden z najlepszych na świecie wywiadów i doskonałe służby antyterrorystyczne - jest tragiczny i niepokojący. Po ponad ćwierćwieczu borykania się z terrorystami, Londyn ma więcej ukrytych kamer i więcej doświadczenia w walce z terrorem niż jakiekolwiek inne miasto" - stwierdził David Heyman w oświadczeniu przysłanym PAP.

"Wydarzenie to powinno nam przypomnieć, że musimy być czujni, musimy hartować nasze społeczeństwa by były przygotowane na ataki i rozszerzyć wysiłki na skalę międzynarodową, aby zniszczyć siatki terrorystyczne" - dodał.

"Ataki te są ponurym ostrzeżeniem, że groźba terroryzmu pozostaje wciąż aż nazbyt realna, że grupy takie jak Al-Kaida gotowe są atakować cywilów bez wahania, i że nawet najbardziej doświadczone siły antyterrorystyczne nie mogą zapewnić bezpieczeństwa w otwartych demokratycznych społeczeństwach" -o świadczył inny ekspert CSIS Anthony Cordesman.

"Nigdy nie było kwestii c z y Europa stanie się celem (terrorystów islamskich), tylko k i e d y, gdzie i w jaki sposób to się stanie. Będzie niestety więcej takich okropnych aktów ślepego terroru" - powiedział specjalista ds.europejskich w CSIS, Simon Serfaty.

"Zamachy bombowe w Londynie wydają się potwierdzać tezę, że Europa jest obecnie jednym z czołowych +poligonów dżihadu+ (świętej wojny) dla radykalnych islamistów. Seryjne skoordynowane ataki na transport publiczny z użyciem, jak się zdaje, dość prostych technik, sugerują, że sprawcy należą do nowej generacji terrorystów, jak w Madrycie, a nie do bardziej wyrafinowanych członków Al-Kaidy. Ta sama jest tylko ideologia"- oświadczył specjalista ds.terroryzmu Daniel Benjamin.

"Ataki w Londynie, podobnie jak w Madrycie, ponownie zadają kłam opiniom, że ekstremiści są jedynie zainteresowani w uderzeniu Stanów Zjednoczonych. Terror dżihadystowski grozi po obu stronach Atlantyku" - powiedziała kierowniczka programu ds.bezpieczeństwa międzynarodowego w CSIS, Julianne Smith.

Czytaj także:

Tagi: zamachy, terroryzm, londyn, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz