Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa kłóci się o nowy podatek od banków

0
Podziel się:

Brytyjczycy i Niemcy liczą na spory zysk, Włosi są zdecydowanie przeciw.

Europa kłóci się o nowy podatek od banków
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Brytyjczycy liczą, że nowy podatek od banków przyniesie 2 mld funtów rocznie, a Niemcy spodziewają się 1,3 mld euro. Z kolei Włosi wykluczają dodatkowe obciążanie banków w celu poprawy stanu finansów publicznych.

W Wielkiej Brytanii nowy rząd konserwatystów i liberalnych demokratów z początkiem czerwca nałożył na banki podatek, który ma przynieść 2 mld funtów rocznie. Jego wysokość zależy od wielkości zestawu rozliczeń finansowych (skali operacji), a nie zysków. Intencją rządu jest zniechęcenie banków do brania na siebie zbyt dużego ryzyka poprzez zbyt szybką ekspansję.

Według brytyjskiego ministra finansów George'a Osborne'a, banki nie będą sobie mogły zrekompensować tego podatku dzięki niższej stawce podatku korporacyjnego, która w najbliższych 4 latach obniży się do 24 proc. z 28 proc. Poprzedni premier Gordon Brown był zwolennikiem nałożenia na banki podatku od transakcji walutowych, by zniechęcić je do spekulacji (tzw. podatek Tobina).

Z kolei niemiecki rząd pod koniec sierpnia przyjął projekt ustawy, która obciąży banki kosztami walki z kryzysem. Ustawa, która ma być uchwalona do końca roku, wprowadza podatek od banków, przeznaczony na fundusz ratunkowy dla sektora finansowego. Służyć ma on wspieraniu instytucji finansowych zagrożonych plajtą.

Wpływy z nowego podatku miałyby opiewać na około 1,3 miliarda euro rocznie. Opłata będzie pobierana przede wszystkim od banków z siedzibą w Niemczech. Jego wysokość ma być uzależniona od znaczenia banku dla rynku oraz stopnia ryzyka, jakie podejmuje podczas transakcji.

Włoski rząd, który wprowadza wielki program oszczędności, wyklucza możliwość dodatkowego opodatkowania banków, by poprawić stan publicznych finansów. 27 sierpnia, podczas zamkniętego spotkania z politykami centroprawicowej koalicji, minister finansów Włoch Giulio Tremonti miał powiedzieć - według relacji mediów - że nie ma mowy o dodatkowym opodatkowaniu banków, które i tak są _ dręczone _.

Opodatkowanie banków w celu załatania budżetu, byłoby - w opinii włoskich komentatorów - działaniem _ samobójczym _. Spowodowałoby bowiem podniesienie kosztów operacji bankowych i utrzymywania kont. Obrońcy praw konsumentów utrzymują, że koszy prowadzenia rachunku bankowego we Włoszech są najwyższe w Europie. Podstawowe opłaty przekraczają 100 euro rocznie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)