Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Europa zachowuje się, jakby chciała zostać w tyle"

0
Podziel się:

Taką tezę stawia "Wall Street Journal". Gazeta krytykuje koncepcje Barroso.

"Europa zachowuje się, jakby chciała zostać w tyle"
(PAP/EPA)

Unia Europejska zachowuje się, jakby chciała pozostać w tyle - pisze dziś dziennik _ Wall Street Journal _ po wczorajszym wystąpieniu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso w Parlamencie Europejskim.

Dziennik przyznaje, że szefowi KE należy zapisać na plus fakt, że w ogóle podjął w swoim wystąpieniu kwestię wzrostu w Europie, czyli problem, który _ niewątpliwie powinien przebić wszystkie inne w obecnym klimacie _. _ Europa musi dojść do siebie po skutkach kilku poważnych i wielokrotnych zatrzymań akcji serca w gospodarce. Pacjent jest słaby, byłoby więc mądrze skupić się na tym, co przyspieszy proces zdrowienia, nie zaś na tym, co go utrudni _ - czytamy.

Jednakże według _ WSJ _ recepta Barroso to _ pomieszanie z poplątaniem _. Wprawdzie proponuje on rozsądnie poprawę funkcjonowania wspólnego rynku, ale _ podobnie jak cała reszta brukselskiej elity jest zainteresowany głównie zbudowaniem nowego wielkiego ogólnoeuropejskiego systemu regulacji w sektorze finansowym _.Jak podkreśla gazeta, unijni ministrowie finansów zatwierdzili wczoraj plan utworzenia trzech nowych ciał regulacyjnych, które będą odpowiadać za banki, firmy ubezpieczeniowe i firmy maklerskie.

_ Ministrowie nie byli w stanie uzgodnić szczegółów podatku od transakcji finansowych, ale ma on wystarczające poparcie, by brytyjski sprzeciw nie wystarczył do jego zablokowania. Jeśli do tego dojdzie, zapewne nie będzie to zachętą dla inwestorów. Czy Europa jest zainteresowana konkurencyjnością? Trudno uniknąć konkluzji, że nie _ - pisze _ WSJ _.

Dziennik zwraca uwagę na wczorajsze masowe protesty we Francji przeciwko posunięciom oszczędnościowym, podkreślając, że podobnych należy się spodziewać także w innych państwach. _ Wycofywane są niektóre stare luksusy kontynentalnego modelu socjalnego i nie podoba się to tym, którzy na tym tracą. Ale jeśli nie zostaną przeprowadzone cięcia w świadczeniach, skąd wziąć pieniądze dla ludzi przechodzących na emeryturę w wieku 60 lat? _ - pyta gazeta.

Jak podkreśla _ WSJ _, europejscy przywódcy rzadko przypominają jednak wyborcom o obecnej surowej rzeczywistości. _ Europie grozi pozostanie w tyle, jeśli jej gospodarki nie staną się bardziej wydajne, a zatrudnieni nie będą pracować ciężej i dłużej _ - ostrzega gazeta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t85233.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;gospodarka;najlepsza;w;europie,111,0,553583.html) Polska gospodarka najlepsza w Europie KE: Gdy gospodarka UE skurczy się w tym roku o 4,1 proc. W Polsce PKB wzrośnie o 1,2 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t37461.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;20;mln;osob;w;unii;nie;ma;pracy,54,0,447798.html) Kryzys: 20 mln osób w Unii nie ma pracy Money.pl sprawdził ile bezrobotnych przybyło w krajach Unii Europejskiej od początku kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t95504.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;w;petli;dlugu;mfw;moze;zwiekszyc;pomoc,42,0,614698.html) Grecja w pętli długu, MFW może zwiększyć pomoc Kraj potrzebuje pomocy do 19 maja. Ostrzega, że potem czeka go bankructwo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)