Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejska prasa wskazuje na wzrost politycznej roli Hamasu

0
Podziel się:

Niemiecka Sueddeutsche Zeitung widzi w Hamasie zwycięzcę obecnego konfliktu w Strefie Gazy.

Europejska prasa wskazuje na wzrost politycznej roli Hamasu
(PAP/EPA)

Wychodzące w krajach europejskich gazety zwracają w poniedziałek uwagę na istotny wzrost politycznego znaczenia radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas w świecie arabskim; ostrzegają Izrael przed politycznymi i humanitarnymi następstwami ofensywy lądowej.

Niemiecka _ Sueddeutsche Zeitung _ widzi w Hamasie zwycięzcę obecnego konfliktu w Strefie Gazy. _ Atakami z powietrza Izrael osłabił co prawda Hamas pod względem wojskowym, lecz równocześnie dowartościował go politycznie, wprowadzając go na (dyplomatyczne) salony _ - ocenia komentator.

_ Emir Kataru oferuje książeczkę czekową, Turcja prezentuje się jako przyjaciel Hamasu. USA i Europejczycy zabiegają o dialog ze światem arabskim, a bezwarunkowa solidarność z Izraelem należy już do przeszłości _ - czytamy w _ SZ _. Komentator wskazuje na całą serię wizyt przedstawicieli krajów arabskich w Strefie Gazy, interpretując je jako _ uroczyste uznanie Hamasu przez świat arabski za reprezentanta Palestyńczyków _.

Inny niemiecki dziennik, _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, stwierdza, że do tej pory polityka Izraela cieszyła się _ relatywnie szerokim poparciem _, a jego prawo do samoobrony jest powszechnie uznawane. Gdyby jednak premier Benjamin Netanjahu dał rozkaz do ofensywy lądowej, naraziłby to poparcie na szwank - ostrzega komentator. Taka ofensywa przyniosłaby wiele cywilnych ofiar. _ Izrael wmieszałby się w wojnę, której politycznie nie może wygrać, nawet gdyby zadał przeciwnikowi najcięższe ciosy _ - czytamy.

_ Mitteldeutsche Zeitung _ pisze, że rozwój konfliktu w Strefie Gazy jest dowodem na to, że Izrael stawia wyłącznie na wojskową siłę i nie jest w stanie zaoferować politycznego rozwiązania, chociaż jest ono obecnie bardziej potrzebne niż kiedykolwiek przedtem.

_ Der Tagesspiegel _ zauważa, że władze w Izraelu powinny - w chwili, gdy na Tel Awiw i Jerozolimę spadły rakiety - zrozumieć, że wojskowa siła nie może zapewnić im bezpieczeństwa. _ Potrzebny jest kompleksowy polityczny kompromis ze stroną palestyńską i arabską _ - czytamy.

Wychodzący w Norwegii _ Aftonposten _ ostrzega przed wejściem konfliktu w _ nową, niebezpieczną fazę _. _ Cierpienia cywilów są już teraz ogromna, konieczne jest szybkie zawieszenie broni, by sytuacja nie wymknęła się całkiem spod kontroli _ - pisze komentator. Zdaniem gazety Izrael powinien zrozumieć, że osiągnął wszystko, co było możliwe. _ Teraz chodzi o to, by polityczne koszty konfliktu nie stały się wyższe niż wojskowe _ - dodaje.

Francuski _ Le Figaro _ pisze, że polityczne poparcie, udzielone Hamasowi, organizacji uważanej przez Zachód za terrorystyczną, przez Turcję, Katar i Egipt jest poważnym zagrożeniem dla Izraela - _ groźniejszym niż broń fundamentalistycznych bojowników z Gazy _.

Ten, komu zależy na tym, by oddzielić Hamas od radykalnych sił, sterowanych z Teheranu, powinien powstrzymać się od ofensywy lądowej, która może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. _ Konieczna jest szybka wiarygodna mediacja, która pozwoli na znalezienie szybkiego rozwiązania _ - podsumowuje _ Le Figaro _.

Holenderska gazeta _ De Telegraaf _ bierze natomiast w obronę Izrael, potępiając Hamas jako _ radykalno-islamistyczny ruch, którego celem jest unicestwienie Izraela _. Hamas postępuje tak, jak w przypadku zamachów terrorystycznych - jego celem jest ludność cywilna w Izraelu. _ Strzelanie rakietami w skupiska ludności takie jak Tel Awiw nie jest samoobroną, lecz zbrodnią wojenną _ - podkreśla komentator, apelując, by zwrócić uwagę na ten aspekt konfliktu, zamiast ciągle krytykować Izrael.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael zbombardował kwaterę główną Hamasu. Egipt wkracza do gry - _ Był kompletnie zniszczony w następstwie barbarzyńskiego bombardowania Izraela _ - relacjonuje świadek.
Merkel wspiera Izrael. Eksplozje w Tel Awiwie - _ Izrael ma prawo i obowiązek chronić swoich obywateli w odpowiedni sposób _ - powiedział rzecznik niemieckiej kanclerz.
Egipt otwiera przejście graniczne z Gazą Przejście graniczne w Rafah między Strefą Gazy a Egiptem będzie otwarte 12 godzin dziennie i będzie mogło przez nie przechodzić 1500 osób dziennie.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)