Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurostrefa znów skupi na sobie uwagę rynków. Euro osłabnie

0
Podziel się:

Powodem są słabe wyniki największych gospodarek i wzrost ryzyka w zadłużonych państwach - przewiduje bank.

Eurostrefa znów skupi na sobie uwagę rynków. Euro osłabnie
(Rex Roof/CC/Flickr)

Eurostrefa znów zwróci na sobie uwagę rynków, ze względu na słabe wyniki największych gospodarek i możliwy wzrost politycznego ryzyka w zadłużonych państwach śródziemnomorskich - przewiduje bank Morgan Stanley, spodziewając się oddolnej presji na euro.

_ Wprawdzie odczyt indeksu PMI composite dla eurostrefy sięgnął w lipcu 50,4 pkt (co jest najlepszym wynikiem od 18. miesięcy), to jednak nie świadczy to o ekspansji, lecz o stabilizacji _ - zaznacza komentarz banku (Weak Core, Peripheral Politics).

Ekonomiści MS zakładają niewielki wzrost PKB eurostrefy za III kw. 2013 r. na 0,2 proc. kdk. wobec -0,2 proc. kdk w I. kw. Bank sądzi, rynki biorą własne oczekiwania za rzeczywistość, zaś o tym, że sytuacja jest niepewna świadczy wskaźnik oczekiwań indeksu Ifo za najbliższe pół roku, który w lipcu był o 0,1 ptk proc. niższy niż w czerwcu (102,4 pkt wobec 102,5 pkt). Stabilizacja, zdaniem banku nie przekona EBC do zmiany myślenia. Jego stanowisko nadal będzie bardzo _ gołębie _, co zasygnalizował w swoich wskazówkach w czerwcu.

Po stronie czynników politycznych, MS wskazuje na nierozwiązanie zasadniczych problemów Portugalii, mimo iż rząd uniknął przedterminowych wyborów, recesję w Irlandii, żądania ustąpienia rządu wz. ze skandalem korupcyjnym w Hiszpanii, kruchy układ koalicyjny we Włoszech, któego elementem jest partia Silvio Berlusconiego, ślamazarne reformy w Grecji, trudności Cypru.

Rząd Portugalii wciąż musi uzgodnić cięcia na 4,7 mld euro w budżecie na 2014 r., a Irlandii na 3,1 mld euro. Recesja w Irlandii nastąpiła w czasie, w którym kraj przygotowuje się do powrotu na finansowe rynki po wyjęciu go z programu pomocowego Trojki. Irlandia zabiega o awaryjny dostęp do programu OMT, ale nad jego legalnością zastanawia się niemiecki sąd konstytucyjny.

_ Jeśli sąd w Karlsruhe uzależni udział Niemiec w OMT (skupu krótkookresowych obligacji przez EBC ) od nowych warunków, to rynek zacznie postrzegać ten instrument jako nieskuteczną osłonę, co będzie kolejnym negatywnym czynnikiem dla wspólnej waluty _ - obawia się MS.

_ Choć każdy z tych czynników w oderwaniu od innych może zostać przeoczony, zanosi się na to, że ich kumulatywny efekt zaciąży na euro _ - stwierdza komentarz. Na koniec 2013 r. USD umocni się do euro do 1,26 - przewiduje Morgan Stanley.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prognozy. Notowania złotego zależne od... Kurs eurozłotego do końca tygodnia powinien pozostawać w przedziale 4,22-4,27. Notowania polskiej waluty w przyszłym tygodniu będą zależne od danych z gospodarki USA - oceniają dilerzy.
Ta waluta wypiera z rynków dolara i euro Po Hongkongu, Singapurze i Londynie rozliczenia w juanach wprowadza Paryż, Luksemburg, Frankfurt i Dubaj.
Frank straci do złotego 7 procent. Sprawdź prognozy Ogłoszony przez Marka Belkę koniec obniżek stóp procentowych sprzyja polskiej walucie.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)