Notowania

expose
19.11.2011 17:18

Expose Tuska docenia zagraniczna prasa

Premier większość swojego w wystąpienia programowego poświęcił gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

W przemówieniu inaugurującym drugą kadencję jako premiera, Donald Tusk zasygnalizował, że nie dopuści do utraty kontroli nad wydatkami - napisał w komentarzu _ Wall Street Journal Europe _. Według niego, rynki przyjęły to z uznaniem.

_ Polski premier, starając się zapewnić przychylność kapryśnych rynków długów dla swego kraju, przedstawił plany podwyższenia wieku emerytalnego, opodatkowania rolników i wprowadzenia innych rozwiązań, stabilizujących finanse państwa _ - czytamy w komentarzu gazety.

_ Łączny dług publiczny Polski sięgnie pod koniec 2011 roku około 54 proc. PKB. Jest to znacznie poniżej europejskiej średniej, ale premier Tusk wyraźnie zasygnalizował zamiar utrzymania ścisłej kontroli nad wydatkami _ - dodaje redakcja WSJ. Podkreśla także, iż szef polskiego rządu zapowiedział również zmniejszenie do końca swej kadencji w 2015 roku deficytu budżetowego do około 1 proc. PKB, a długu publicznego do około 47 proc. PKB.

Według _ WSJ Europe _ rynki przyjęły przemówienie premiera z uznaniem. _ Jest to plan obliczony zarówno na krótki, jak i na długi okres. Szczególnie pozytywny jest pomysł podniesienia wieku emerytalnego _ - powiedział gazecie Jakub Borowski, główny ekonomista Kredyt Banku w Warszawie.

Zdaniem BBC, Tusk _ chce ochronić Polskę przed skutkami postępującego kryzysu w strefie euro _. Z kolei _ The Economist _ sądzi, że _ rząd nareszcie dojrzał do długo odwlekanych reform _.

Informacje o nowym rządzie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t154606.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jak;rynki;moga;zareagowac;na;expose;tuska,81,0,969809.html) Co czeka rynki po expose premiera? Donald Tusk zapowiedział wiele zmian w gospodarce. Część z nich będzie mieć wpływ na spółki z GPW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t130982.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/uczciwosc;uczciwosc;i;jeszcze;raz;uczciwosc,135,0,967815.html) Uczciwość, uczciwość i jeszcze raz uczciwość Były premier Józef Oleksy radzi Donaldowi Tuskowi co ma powiedzieć w Sejmie.
Tagi: expose, rząd, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz