Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

F-16 wylądował - offset dopiero nadciąga

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki ocenia stan realizacji offsetu samolotu F-16 jako zadowalający. Nie brak jednak zastrzeżeń wobec amerykańskich inwestycji.

F-16 wylądował - offset dopiero nadciąga
(PAP/ Bogdan Borowiak)

Ministerstwo Gospodarki ocenia stan realizacji offsetu samolotu F-16 ocenia jako zadowalający. Nie brak jednak zastrzeżeń wobec amerykańskich inwestycji.

Zdaniem Tadeusza Pyrcaka dyrektora programów offsetowych w Ministerstwie Gospodarki dużo do życzenia można mieć wobec tzw. offsetu bezpośredniego czyli inwestycji w przemysł zbrojeniowy.

*Pyrcak: *Pewne rzeczy są do naprawienia Zdaniem Tomasza Hypkiego wydawcy "Skrzydlatej Polski" Amerykanie od początku nie realizowali umowy offsetowej w najważniejszych dla strony polskiej ustaleniach.

"Offset jest przedsięwzięciem biznesowym i obowiązują w nim rynkowe reguły gry, więc nie należy się dziwić, że Amerykanie dbają o swój interes" - tłumaczy Tadeusz Pyrcak.

Tomasz Hypki wskazuje jednak, że nawet kiedy Amerykanie inwestowali w polski przemysł zbrojeniowy, efekty nie były dla nas tak korzystne jak by się na początku mogło wydawać. Jego zdaniem dobrym przykłdem jest inwestycja w fabrykę WSK PZL Rzeszów produkującą silniki do samolotów m.in. F-16.
*Hypki: *Amerykanie wycofali się z najważniejszych projektów

Tadeusz Pyrcak liczy, że inwestycje bezpośrednie zwiększą się. Do plusów umowy offsetowej na F-16 zalicza m.in. inwestycje w fabrykę Opla w Gliwicach, gdzie dzięki offsetowi można było przenieść z Europy Zachodniej produkcję nowego modelu samochodu.

Umowa na zakup samolotów wielozadaniowych F-16 mówi o offsecie w wysokości 6 mld dolarów. Nie oznacza to jednak, że w polskie firmy Lockheed Martin będzie musiał zainwestować całą kwotę. Część kosztów offsetu obejmuje m.in. cenę nowoczesnych technologii, przekazywanych przy okazji inwestycji.

| OFFSET |
| --- |
| Offset oznacza system wyrównania wydatków ponoszonych przez kraj dokonujący zakupów za granicą. Jest realizowany głównie przez wymuszoną kooperację między przedsiębiorstwami krajowymi a zagranicznym dostawcą, szczególnie w zakresie produkcji części i uzbrojenia do kupowanego sprzętu. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)