Notowania

f-35
23.02.2013 12:19

F-35 nie polecą. Wykryto usterki

W silniku jednego z samolotów odkryto pękniętą łopatę turbiny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(IamCDN/iStockphoto)

Pentagon zawiesił loty najnowszych amerykańskich myśliwców F-35. Decyzja zapadła, gdy w silniku jednego z samolotów odkryto pękniętą łopatę turbiny. Usterkę zauważono podczas rutynowej kontroli samolotu wersji F-35A tworzonej na zamówienie sił powietrznych USA.

Zakaz lotów dotyczy jednak wszystkich wersji, również tych budowanych na zamówienie marynarki i piechoty morskiej. F-35 znajdują się ciągle w fazie ograniczonej produkcji seryjnej, do dziś wyprodukowano 51 maszyn.

F-35 produkowany jest przez koncern Lockheed Martin, to wielozadaniowy samolot myśliwski, ma w przyszłości zastąpić maszyny typu F-16 i F/A-18 i wraz z myśliwcem przewagi powietrznej F-22 stworzyć amerykańską flotę myśliwców XXI wieku. Łącznie ma być zbudowanych 2400 F-35, ale z powodu cięć budżetowych możliwe jest ograniczenie tej liczby. 48 samolotów w wersji pokładowej zamówiła też Wielka Brytania, dla potrzeb swego nowego lotniskowca, który ma wejść do służby w 2018 roku.

Koncern Lockheed Martin i producent silników, firma Pratt & Whitney zapowiedziały szybkie zbadanie i wyeliminowanie usterki.

Czytaj więcej w Money.pl
Myśliwce USA przechwyciły rosyjskie bombowce Dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżały się do wyspy Guam na Pacyfiku 12 lutego - a wiec w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa.
Co dalej z Dreamlinerami? Nowe decyzje Amerykanie wykryli, że przeładowanie akumulatorów, to nie jedyna przyczyna usterek w samolotach.
Słabli podczas lotów. Co na to Pentagon? Pentagon wprowadza dodatkowe środki bezpieczeństwa dla najnowszych myśliwców F-22. Powodem są alarmujące doniesienia pilotów.
Tagi: f-35, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz