Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fala kulminacyjna na Wiśle dociera do Płocka

0
Podziel się:

Poziom rzeki w mieście rośnie z godziny na godzinę.

Zalane tereny w pobliżu Mostu Poniatowskiego w Warszawie<br/>
Zalane tereny w pobliżu Mostu Poniatowskiego w Warszawie<br/> (PAP/Bartłomiej Zborowski)

Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła po południu do Płocka. Dotychczas nie odnotowano lokalnych zagrożeń przelania wody przez wały przeciwpowodziowe lub ich przerwania. Powyżej Płocka, w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej, poziom rzeki obniża się.

[Aktualizacja: godzina 18.20]

Fala kulminacyjna na Wiśle będzie mijała Płock, gdzie rozpoczyna się Zbiornik Włocławski - największy sztuczny akwen w Polsce o długości 58 km - przez dwa do trzech dni - poinformował prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

_ - Trzeba liczyć się z tym, że ta wysoka woda w rejonie Płocka będzie utrzymywać się nieco dłużej niż było to w górze Wisły, np. w Warszawie, gdzie właściwie w ciągu jednej doby rzeka zaczęła opadać _ - powiedział Nowakowski. Razem z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim i komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej Wiesławem Leśniakiewiczem odwiedził on w czwartek wały przeciwpowodziowe w najniżej położonej części Płocka - dzielnicy Borowiczki.

Według wojewody mazowieckiego, dłuższy czas spływania fali kulminacyjnej na Wiśle w rejonie Płocka spowodowany jest funkcją, jaką spełnia Zbiornik Włocławski. _ Jego rolą jest właśnie przytrzymać szczyt fali wezbraniowej po to, by złagodzić przepływ wody przez zaporę we Włocławku w kierunku Torunia _ - wyjaśnił Kozłowski.

Rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Urszula Tomoń poinformowała, że jeszcze w środę wieczorem rozpoczęto piętrzenie wody w Zbiorniku Włocławskim. W czwartek zrzut wody przez włocławską tamę wynosił 4275 metrów sześc. na sekundę, przy dopływie do zbiornika w ilości ok. 4350 do 4400 metrów sześc. na sekundę. Otwartych jest 9 przęseł jazu zapory.

Kozłowski podkreślił, że stan gotowości służb przeciwpowodziowych w rejonie Płocka i Wyszogrodu nadal trwa. Oceniając obecną sytuację hydrologiczną i zagrożenie powodzią w całym woj. mazowieckim przyznał, iż _ prawdopodobieństwo, że coś się wydarzy nie rośnie, a maleje w tej chwili z każdą godziną _.

_ - Ryzyko jest bardzo niewielkie. Nie możemy jeszcze osłabić czujności przez dwa, trzy dni. Jeszcze przez ten czas ta woda, szczególnie w Płocku, będzie powyżej stanów alarmowych. Dopóki nie opadnie poniżej poziomu alarmowego, dopóty kontrolowanie, ostrożność i uwaga będą konieczne _ - dodał wojewoda.

- _ Fala wezbraniowa osiągnęła maksimum i przez kilka godzin będzie na podobnym poziomie. Prawdopodobnie jutro zacznie opadać - _ mówił wcześniej Polskiemu Radiu RDC Jan Ryś, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym w Płocku.

Od rana w Wyszogrodzie poziom Wisły spadł o 5 centymetrów, w Kępie Polskiej wciąż wody przybywa, ale jest to bardzo wolny wzrost. W obu miejscach stan alarmowy jest wciąż przekroczony o prawie półtora metra. Bezpieczeństwa na wałach strzeże 200 strażaków ze specjalnych kompanii do walki z powodzią.

W związku z alarmem powodziowym odwołane zostały sobotnie imprezy, które miały się odbyć na wiślanym nabrzeżu w Płocku w ramach jarmarku Tumskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

  • Sytuacja na rzekach się stabilizuje
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m308161.jpg ) ]IMGW podaje, gdzie Wisła przekroczy stany alarmowe(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fala;kulminacyjna;na;wisle;przeszla;przez;warszawe,169,0,1541545.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m308161.jpg ) ]Stan alarmowy na Wiśle w Warszawie(http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/stan-alarmowy-w-warszawie-stolica-jest-bezpieczna---zapewnia-hanna-gronkiewicz-waltz,249,0,1541113.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)
  • Fala powodziowa na Wiśle. Stolica czeka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)