Notowania

przemysł w polsce
17.07.2014 14:20

Fatalne dane o produkcji przemysłowej. Wzrost tylko o 1,7 procent

Według GUS bardzo słabo wypadła w czerwcu cała branża wydobywcza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksandr Kondratuk/RIA Novosti/EAST NEWS)

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w czerwcu o 1,7 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Opublikowane właśnie przez GUS dane okazały się znacznie gorsze od wcześniejszych prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu produkcji nawet o 4 procent r/r. Z kolei wynik z maja pokazał, że produkcja była wyższa o 4,4 procent r/r. Co więcej, w ujęciu miesięcznym GUS odnotował nawet spadek produkcji o 0,1 procent.

Jak pokazują dane GUS, wyraźny spadek został odnotowany w sektorze górniczym i wydobywczym, gdzie w porównaniu do czerwca 2013 roku produkcja spadła o 5,1 procent.

Według GUS produkcja przemysłowa w czerwcu 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym w 20 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS, a tam gdzie odnotowano wzrost to jest on wolniejszy niż przed miesiącem, co może być związane z osłabieniem produkcji eksportowej.

GUS podał, że w czerwcu 2014 roku obserwowano wzrost produkcji m.in. mebli - o 10,2 procent, metali - o 9,1 procent, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 8,5 procent, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 6,7 procent, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,4 procent oraz wyrobów z metali - o 4,0 procent.

Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,5 procent, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 6,9 procent, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 6,7 procent, pozostałego sprzętu transportowego - o 5,6 procent oraz wyrobów farmaceutycznych i urządzeń elektrycznych - po 3,1 procent.

GUS podał, że w pierwszej połowie roku produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3 procent wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano spadek o 0,4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: przemysł w polsce, produkcja przemysłowa, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz