Notowania

prąd
12.11.2008 06:59

Fatalny stan energetyki. Będziemy importerem prądu?

Od trzech lat spada eksport energii i rośnie jej import.

Podziel się
Dodaj komentarz
(D. Śmigielski, BOT Elektrownia Bełchatów S.A.)

Polsce grozi wkrótce rola importera prądu. Od trzech lat spada eksport energii elektrycznej a rośnie jej import.

W październiku eksport był już tylko o około 10 procent większy od importu. Jeśli popyt na energię nie będzie malał wkrótce będziemy potrzebowali coraz więcej importowanej energii.

_ Gazeta Prawna _ wyjaśnia, że import staje się konieczny również ze względu na starzenie się krajowych mocy wytwórczych. Już ponad 40 procent bloków energetycznych przekroczyło 30 lat i ich awaryjność rośnie.

Polski Komitet Energii Elektrycznej przewiduje, że do 2030 roku trzeba wymienić prawie jedną trzecią elektrowni działających w Polsce, a ciągle prawie nie buduje się nowych.

Z połączeniami międzynarodowymi jest jednak równie źle. Zdaniem operatora krajowego systemu przesyłowego PSE Operator z powodów technicznych import jest możliwy tylko przez kabel łączący Polskę ze Szwecją co pozwala na sprowadzenie bardzo niewielkich ilości prądu.

* **ZOBACZ TAKŻE:** [ ]( http://news.money.pl/artykul/rzad;stawia;na;atom;powstana;dwie;elektrownie,148,0,384148.html )
* [ Rząd stawia na atom. Powstaną dwie elektrownie ]( http://news.money.pl/artykul/rzad;stawia;na;atom;powstana;dwie;elektrownie,148,0,384148.html )
* [ 42 procent Polaków chce elektrowni atomowych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/42;procent;polakow;chce;elektrowni;atomowych,173,0,366253.html )
* [ Niemcy nie chcą atomu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;nie;chca;atomu,133,0,359813.html )
* [ Za 12 lat w Polsce zabraknie prądu - raport Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/raport;za;12;lat;w;polsce;zabraknie;pradu,178,0,354738.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz