Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FATCA będzie kosztować polskie banki miliony złotych

0
Podziel się:

Największe krajowe banki muszą być gotowe do inwestycji rzędu nawet 60 mln zł.

FATCA będzie kosztować polskie banki miliony złotych
(RapidEye/iStockphoto)

W ciągu kilku lat poszczególne największe polskie banki mogą ponieść do 60 mln zł kosztów z tytułu przygotowań do realizacji amerykańskiej ustawy o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA) - ocenia firma doradcza Deloitte.

- _ Jednostkowo największe polskie banki mogą liczyć się z kosztami wdrożeniowymi sięgającymi nawet 15 mln euro, nie licząc kosztów spółek z grupy. Będzie to kwota, jaką będzie musiał ponieść duży, uniwersalny bank w ciągu pięciu lat, z czego największe koszty obejmować będzie okres pierwszych 2-3 lat _ - powiedział spotkaniu z dziennikarzami Marcin Olecki z Deloitte.

Przepisy FATCA zostały uchwalone w 2010 roku i dotyczą ściągalności podatków z aktywów ulokowanych poza granicami USA. Finalna regulacja spodziewana jest latem, a przepisy wykonawcze, będące obecnie w fazie konsultacji, wejdą w życie od stycznia 2013 roku.

- _ Za rok banki będą musiały być gotowe do podpisania umowy z IRS (Internal Revenue Service, czyli urząd podatkowy w Stanach Zjednoczonych). W lipcu 2013 roku muszą być wdrożone nowe procesy i systemy do rejestracji przyjmowania nowych klientów o kategorie danych i dokumentacji zgodnie z FATCA _ - powiedział Olecki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m21185.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/oszczedzasz-w-banku-usa-moze-zabrac-30-proc.html) *Amerykanie chcą mieć wgląd w nasze konta * Amerykańskie przepisy podatkowe wejdą w życie w styczniu 2013 roku. Groźne jest to, że będą dotyczyć również obywateli innych krajów. Identyfikacja i klasyfikacja obecnych klientów do wymogów FATCA nastąpić ma do połowy 2015 roku. Deloitte ocenia, jednym z kluczowych elementów będzie dostosowanie systemów informatycznych banków do nowych wymogów informacyjnych związanych z FATCA.

Koszty związane będą m.in. ze zmianą procesów otwierania nowych rachunków, identyfikacji i klasyfikacji klientów oraz zbierania dokumentacji.

Przepisy FATCA dotyczyć będą w Polsce banków detalicznych, korporacyjnych i inwestycyjnych, a także biur maklerskich, firm zarządzających aktywami i ubezpieczycieli (głównie życiowych).

Niepodpisanie przez bank umowy z IRS spowoduje nałożenie na klientów 30-proc. podatku na wszystkie kwalifikowane transfery z USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Obligacje spadają. Pożyczka im nie pomogła? Informacja o pomocy Unii Europejskiej w uzdrawianiu hiszpańskiego systemu bankowego nie uspokoiła rynków finansowych.
Zdolność kredytowa spadła. Przez decyzję tego banku Zaostrzająca się polityka banków oraz decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych doprowadziły do spadku średniej zdolności kredytowej Polaka o 3 punkty procentowe.
Po Hiszpanii oni poproszą o miliardy euro? Są tego blisko W ostatnich dniach podjęto decyzję o dofinansowaniu hiszpańskich banków kwotą 100 mld euro.
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)