Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Faworytka UE zastąpi Strauss-Kahna? Polska ją poprze

0
Podziel się:

Mimo zarzutów o udział w aferze korupcyjnej, minister finansów Francji Christine Lagarde zawalczy o stanowisko szefa MFW.

Faworytka UE zastąpi Strauss-Kahna? Polska ją poprze
(ec.europa.eu)

aktualizacja 15.09

Mimo zarzutów ze strony francuskiej opozycji o udział w aferze korupcyjnej minister finansów Francji Christine Lagarde ogłosiła oficjalnie swą kandydaturę na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

_ - Zdecydowałam się przedstawić swoją kandydaturę _ - powiedziała Lagarde. Do czasu ewentualnego objęcia fotela szefowej MFW ma ona nadal piastować obecną funkcję we francuskim rządzie.

Lagarde wyjaśniła, że podjęła tę decyzję po upewnieniu się o deklaracjach poparcia dla jej kandydatury ze strony wielu państw. Podkreśliła, że jeśli zostanie wybrana, by kierować MFW, to wypełni swoje obowiązki do końca pięcioletniej kadencji.

_ - Bycie Europejką nie jest koniecznie atutem, ale nie może też być handikapem _ - dodała. Odniosła się w ten sposób do opinii pozaeuropejskich krajów, które twierdziły ostatnio, że Stary Kontynent próbuje _ zagarnąć _ dla siebie przywództwo Funduszu.

Szefowa resortu finansów zaznaczyła, że ma _ pełne zaufanie _ do francuskiego wymiaru sprawiedliwości, który ma 10 czerwca podjąć decyzję, czy zostanie wszczęte śledztwo w sprawie podejrzenia Lagarde o nadużycie władzy w tzw. aferze Tapiego w 2008 roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t139766.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/strauss-kahn;zostanie;uniewinniony,9,0,834057.html) _ Strauss-Kahn zostanie uniewinniony _

Lagarde odparła jeszcze raz zarzuty, twierdząc, że ma _ czyste sumienie _ w tej sprawie. - _ Jeśli śledztwo w tej sprawie miałoby być wszczęte, utrzymam swoją kandydaturę, gdyż zawsze działałam w poszanowaniu państwa i prawa _ - oświadczyła.

Ceniona za fachowość Lagarde, uznana w 2009 roku przez dziennik _ Financial Times _ za najlepszą minister finansów w UE, jest niemal murowaną kandydatką Unii Europejskiej na stanowisko w MFW.

Barroso popiera Lagarde

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poparł kandydaturę Lagarde. _ - Pani Lagarde jest bardzo szanowana na arenie międzynarodowej, jako minister gospodarki, finansów i przemysłu Francji, członek eurogrupy i obecna przewodnicząca G20 _ - oświadczył Barroso.

Zdaniem Barroso zalety Lagarde oraz jej _ zaangażowanie na rzecz wzmocnienia globalnego zarządzania gospodarczego _ są niezbędne dla realizacji misji MFW, którą jest wspieranie międzynarodowej stabilności gospodarczej.

Kandydatkę poprze tez Polska - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Kandydatura minister Lagarde jest bardzo dobra, trudno sobie wyobrazić lepszą, uzyska ona pełne wsparcie polskiego rządu. Cieszymy się, że Europa była w stanie wystawić tak kompetentnego kandydata _ - powiedział dziennikarzom Rostowski.

Wśród jej pozaeuropejskich Lagarde rywali wymienia się m.in. Kemala Dervisa (Turcja), Arminio Fragę (Brazylia) czy Agustina Carstensa (Meksyk).

Prasa nad Sekwaną pisała ostatnio, że wokół faworyzowanej kandydatury Lagarde nie brak wątpliwości. Przeciwko niej miałaby przemawiać m.in. jej narodowość, gdyż to właśnie Francuzi do tej pory najczęściej kierowali MFW.

Najpoważniejszy _ problem _ Lagarde wiąże się ze wspomnianą aferą Tapie. Dotyczy ona przyznania w lipcu 2008 roku, na drodze polubownej umowy z udziałem resortu finansów, 285 mln euro odszkodowania biznesmenowi Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais.

Francuska opozycja utrzymuje, że w tej kwestii minister Lagarde złamała procedury, pomagając Tapiemu, uchodzącemu za przyjaciela prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Lagarde zaprzecza stanowczo tym zarzutom, broniąc legalności ówczesnej decyzji.

Dotychczasowy szef MFW Dominique Strauss-Kahn zrezygnował w połowie maja, gdy w USA oskarżono go o próbę gwałtu na pokojówce w nowojorskim hotelu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t139686.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lagarde;nastepczynia;strauss-kahna;sa;watpliwosci,136,0,833160.html) Lagarde następczynią Strauss-Kahna? Są wątpliwości Minister finansów Francji Christine Lagarde wydaje się być główną kandydatką do objęcia stanowiska dyrektora zarządzającego MFW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t139766.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/milion;dolarow;kaucji;byly;szef;mfw;od;jutra;w;areszcie;domowym,182,0,832694.html) Milion dolarów kaucji. Były szef MFW od jutra w areszcie domowym Dominique Strauss-Kahn, zapisał się dobrze w historii MFW, bo go zmodernizował, ale także źle - bo kończy kadencję w więzieniu w USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t139599.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stare;potegi;kontra;wschodzace;co;z;mfw;po;aferze;dsk,212,0,832724.html) Stare potęgi kontra wschodzące. Co z MFW po aferze DSK? Sprawa ustąpienia dyrektora generalnego MFW nie zachwieje Funduszem, choć wiele będzie zależało od tego, kto zajmie jego miejsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)