Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fedak zreformuje żłobki, ma gotowy projekt

0
Podziel się

Założenie żłobka ma być łatwiejsze i tańsze - obiecuje minister. Będzie można odliczyć wydatki.

Fedak zreformuje żłobki, ma gotowy projekt
(kprm.gov.pl)
bEgXMSbV

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy. *Założenie żłobka ma być łatwiejsze i tańsze. Pracodawcy będą mogli odliczyć wydatki na nie - obiecuje minister.*

Projekt jeszcze w czwartek będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformowała minister pracy i polityki społecznej.

Minister pracy przypomniała, że projekt ustawy przewiduje różnorodność form opieki, takich jak: żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun, niania. Projektowane przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

bEgXMSbX

Fedak poinformowała, że najwięcej czasu podczas przygotowywania ustawy zabrały ustalenia z resortem finansów, ponieważ prace nad nią zbiegły się ze spowolnieniem gospodarczym.

- _ Z jednej strony mamy ogromne zapotrzebowanie społeczne na uregulowanie kwestii opieki nad małymi dziećmi, z drugiej - problemy z budżetem i poszukiwanie oszczędności. Mimo wszystko uważamy, że ustawa jest tak ważna, że powinna być w tym roku uchwalona, by ułatwić rodzicom godzenie pracy z opieką nad dziećmi _ - mówiła minister.

Według niej w projekcie przewidziano zachęty dla pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków i klubików dziecięcych - pracodawcy będą mogli wliczyć wydatki związane z prowadzeniem ich w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu.

Uczelnie wyższe będą mogły prowadzić żłobki i klubu dla dzieci studentów obok domów studenckich i stołówek - działalność ta, podobnie jak prowadzenie akademików i stołówek, będzie zwolniona z podatku.

bEgXMScd

[

Fedak: Więcej żłobków i samorządowe nianie ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fedak;wiecej;zlobkow;i;samorzadowe;nianie,93,0,589405.html )
Fedak podkreśliła, że w projekcie jest też oferta dla samorządów, które będą mogły kontraktować usługi opiekuńcze z opiekunami dziennymi sprawującymi opiekę nad dziećmi we własnym domu. Projekt zachęca też do legalnego zatrudnienia niań.

Minister pracy zwróciła też uwagę na już uchwalone rozwiązania w kodeksie pracy wspierające młodych rodziców, m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich, wprowadzenie urlopów ojcowskich.

bEgXMSce

Fedak zapowiedziała, że chce także zadbać o rodziców, którzy decydują się sami zajmować małymi dziećmi. _ Proponujemy, by państwo wsparło tych rodziców, opłacając za nich składki emerytalne i zdrowotne bezpośrednio z budżetu _ - mówiła.

Przypomniała, że system opieki nad dziećmi do lat trzech to zadanie własne gminy, jednak samorządy często go nie realizują - tylko 2 proc. dzieci jest objętych tą opieką.

Zwróciła uwagę, że zorganizowanie żłobka oznacza duże koszty i dla gmin, i dla rodziców, bo żłobki obecnie funkcjonują jako zoz-y, co oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Przygotowana przez MPiPS ustawa ma to zmienić.

_ - Rozluźnienie tego gorsetu sprawi, że będzie to łatwiejsze i tańsze _ - przekonywała Fedak.

bEgXMScf
bEgXMScy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)