Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: Rozważę propozycję objęcia teki prezesa NBP

0
Podziel się:

Były członek RPP jest wymieniany jako jeden z kandydatów na to stanowisko.

Filar: Rozważę propozycję objęcia teki prezesa NBP
(PAP/Paweł Supernak)
bECePvqZ

Prof. Dariusz Filar, członek rady gospodarczej przy premierze i były członek RPP, jest wymieniany jako jeden z kandydatów na nowego prezesa NBP.

_ - Jeśli Pan Marszałek do mnie zadzwoni, to będę się nad tym zastanawiał. Nie mam podstaw do oczekiwania takiego telefonu, jeśli chodzi o sygnały od polityków. Słyszałem o tym tylko z pogłosek krążących po rynku _ - powiedział Filar w środę w Radiu TOK FM pytany, czy przyjąłby propozycję objęcia stanowiska prezesa NBP.

_ - Na pewno bym ją bardzo poważnie rozważył _ - odpowiedział na pytanie, czy ewentualną propozycję by odrzucił.

bECePvrb

Zdaniem byłego członka RPP z wyborem nowego prezesa NBP nie należy czekać do wyborów prezydenckich.

_ - Wydaje mi się, że czekanie na wybory prezydenckie byłoby czekaniem zbyt długim _ - powiedział Filar.

_ - Obecną sytuację można kwestionować ze strony prawnej, czyli przejęcia przez I zastępcę obowiązków w zakresie kierowania NBP nie da się rozciągnąć na przewodniczenie Rady. Uzasadnieniem dla obecnej sytuacji jest traktowanie jej jako sytuacji przejściowej, tymczasowej, i jako taka nie powinna ona trwać długo _ - dodał.

bECePvrh

_ - Uchwała z 19 grudnia 2006 została opracowana bardzo starannie. Respektowanie zarówno litery i ducha tej uchwały wskazywałoby na zysk wyższy niż wyliczony przez Zarząd NBP. Zarząd tej uchwały nie respektował, wiem to z perspektywy osoby, która nad nią pracowała. Nie wiem też, dlaczego nowa RPP zmieniła uchwałę, zamiast zażądać wyliczenia zysku w oparciu o uchwałę z 2006 r. _ - powiedział były członek RPP.

_ - Uważam, ze Zarząd wyliczył wynik banku, rezerwę na ryzyko kursowe zawyżył, nie respektował uchwały z 2006 r., a nowa Rada pośpieszyła się ze zmianą tej uchwały. Nowy zapis jest gorszy, w niektórych sytuacjach może być trudny do wyegzekwowania _ - dodał.

Filar ocenia, że wynik finansowy NBP za 2009 r. powinien być na poziomie 7-8 mld zł.

_ - Wynik prawdziwy i policzony zgodnie z uchwałą jest pomiędzy 4,2 a 8 mld zł. Nie mam dostępu do danych, ale moim zdaniem to może być między 7 a 8 mld zł, z ciążeniem ku 8 miliardom _ - powiedział.

bECePvri

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2009 r., według sprawozdania przyjętego przez zarząd NBP 29 marca, wynosi ok. 4,166 mld zł.

30 marca RPP podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę Nr 9/2006 z 19 grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Zdaniem zarządu NBP procedura zastosowana przez RPP, w ramach której Rada podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę, jak również treść tej uchwały obciążone są bardzo poważnymi wadami prawnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ O RPP i NBP:
*Rezerwa z NBP należy się Rostowskiemu * Sławomir Skrzypek ma dwa wyjścia: albo zaakceptować ostatnią decyzję Rady Polityki Pieniężnej albo podać się do dymisji – uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes Narodowego Banku Polskiego.
*Nie będzie paraliżu Rady Polityki Pieniężnej * Dzisiaj, w trybie nadzwyczajnym, zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Posiedzenie zwołał jeszcze w ubiegłym tygodniu Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP.
*Dopiero nowy prezydent wskaże kandydata na szefa NBP? * Pełniący obowiązki prezes Narodowego Banku Polskiego Piotr Wiesiołek jest też pełnoprawnym przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej i ma takie same uprawnienia jak świętej pamięci Sławomir Skrzypek - uznali członkowie RPP.
*Bugaj: Są dwa dobre scenariusze wyboru prezesa NBP * Ryszard Bugaj (na zdjęciu), doradca nieżyjącego prezesa NBP, uważa, że po pierwsze można poczekać z wyborem. Drugi, by wskazać kandydata ogólnie akceptowanego przez wszystkie opcje polityczne.
*Rząd nie może wydać miliardów z zysku NBP * Bez poprawek w zapisach budżetu zysk z banku centralnego może jedynie zmniejszyć deficyt.
bECePvrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)