Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar z RPP: Nowy rząd powinien pokazać gdzie ograniczy wydatki

0
Podziel się:

Jeśli nowy rząd będzie chciał realizować projekty wymagające sporych nakładów finansowych to jednocześnie musi wskazać gdzie nastąpi ograniczenie wydatków - uważa Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.

bEIQQpjF

"(...)ten projekt budżetu, który został na koniec września przekazany sejmowi wydaje się dosyć napięty. To nie był taki budżet, w którym były duże marginesy. Jeżeli miałoby się tam pojawić nawet nie kilkanaście, niechby kilka miliardów w pierwszym roku finansowania pewnych projektów, to znowu trzeba bardzo dokładnie wskazać co powinno ulec ograniczeniu w zakresie dotychczas planowanych wydatków" - powiedział Filar we wtorek w Radiu PiN.

Według kandydata na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, program nowego rządu może kosztować w ciągu 2-3 lat około 12-14 mld zł.

Filar przywołał jako potencjalny wzrost wydatków proponowane przez Marcinkiewicza inwestycje w infrastrukturę kolejową, indeksację emerytur wyższą niż wskaźnik inflacji, a także obniżenie składek na ZUS dla nowo zatrudnianych pracowników.

bEIQQpjH

"Rodzi się obawa, że to może sporo kosztować. Póki nie poznamy liczb, zapowiadanej autopoprawki do złożonego już projektu budżetu, to trudno jest te wszystkie cele oceniać" - dodał.

Jego zdaniem, rynki finansowe będą czekały przez najbliższe dwa tygodnie na ostateczny wynik wyborów prezydenckich, ale przede wszystkim na stworzenie rządu.

"W tym czasie będziemy mieli nieco podwyższoną nerwowość w działaniach, ale to nie są jakieś ruchy o charakterze tektonicznym" - powiedział Filar.

"Biorąc pod uwagę intensywność okresu wyborczego w tym roku, fakt, że wybory parlamentarne i prezydenckie niemal się zbiegły to i tak nasze rynki radzą sobie w tym roku zupełnie dobrze. (...) To pokazuje, że siła czynnika politycznego nie jest tak wielka jak była kiedyś" - dodał.

bEIQQpki
wiadomości
KOMENTARZE
(0)