Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Filar: Żywność drożeje, bo Azjaci jedzą więcej i lepiej

0
Podziel się:

Rosnące ceny mogą wymusić na Unii liberalizację rynku rolnego.

Filar: Żywność drożeje, bo Azjaci jedzą więcej i lepiej

Money.pl: Polacy zawsze skarżą się na rosnące ceny. Czy ostatnimi czasy coraz powszechniejsze utyskiwania - na drenujące kieszeń podwyżki - są uzasadnione obserwacjami ekonomistów?

Dariusz Filar, profesor ekonomii, były członek Rady Polityki Pieniężnej: Niestety, tak. Rosnąca inflacja nie zawsze jest odczuwalna przez gospodarstwa domowe. Mijające miesiące przyniosły jednak podwyżki cen towarów, które wpływają bezpośrednio na domowe budżety. Rosną ceny ropy i do góry idzie paliwo. Drożeje też żywność. Zastawienie domowego stołu potrawami jest coraz kosztowniejsze. Cały wskaźnik inflacji nie jest jednak dramatycznie wysoki.

Drożeje wszystko?

No właśnie nie. Ceny odzieży i obuwa spadają, ale mniej niż w poprzednich latach. Można jednak powiedzieć, że narzekanie na rosnące ceny jest dziś uzasadnione ekonomicznie.

Rosnące ceny wymusza sytuacja w kraju, czy presja idzie z zagranicy?

I żywność i paliwo drożeją przez wydarzenia na świecie. Baryłka ropy kosztuje już 100 dolarów - nie tylko przez zamieszki w Afryce. Znacząco rośnie popyt, a zdolności produkcyjne idą w górę tylko trochę. Pozostaje mieć nadzieję, że cena nie skoczy do poziomu 140 dolarów za baryłkę jak w 2008 roku. A żywność? To wynik klęsk żywiołowych u dużych producentów - w Australii, Kanadzie, Rosji. No i rosnących potrzeb krajów rozwijających się.

**[

Tak. Duża część ludzkości nadgania zapóźnienia i zaczyna coraz lepiej się odżywiać. To kraje, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu co rok balansowały na granicy klęsk głodu. Mimo tego, że odczuwają to nasze kieszenie, to jest bardzo pozytywny sygnał. Społeczeństwa żyjące w skrajnej biedzie wpadają w apatię, nie ma w nich chęci i energii do rewolty. Te, które doświadczyły już życia na przyzwoitym poziomie, nie godzą się na pogorszenie warunków życia i buntują się przeciw reżimom.

To chyba przesada. Owszem, są fundusze, które próbują zyskać na zmianach cen, ale nie jest to czynnik tak znaczący, jak twierdzi ta partia. To właśnie politycy są problemem. Ceny żywności rosną przez bariery handlowe - nie trzeba daleko szukać, przecież Unia stosuje takie praktyki, które mają chronić rolnictwo Europy. Zniesienie politycznych przeszkód do wolnego handlu miałoby dużo większy wpływ na cenę żywności niż wyeliminowanie spekulacji.

Takich zmian nie spodziewamy się na pewno w tym roku. Czy bez nich uda się zatrzymać rosnące ceny w połowie roku albo do grudnia?

Trzeba być bardzo ostrożnym z prognozą. Napięcia w Afryce mogą ulec złagodzeniu, klimat może oszczędzić nam klęsk żywiołowych, ale nierównowaga podaży i popytu zostanie. Trudno powiedzieć.

To zapytam Pana o dalszą przyszłość. Czy taka będzie tendencja, że elektronika i odzież będą tanieć, a coraz trudniej będzie wyżywić rodzinę. Czy dojdzie do takiego przesunięcia? Wydaje mi się, że z taką trendem mamy do czynienia od lat 90.

Tak. I tendencję, o której Pan mówi, mógłby powstrzymać podobny impuls technologiczny, z jakim mieliśmy do czynienia w przypadku informatyzacji właśnie w latach 90. Angela Merkel i Nicolas Sarkozy próbują popchnąć do tego Europę, wdrażając projekty konkurencyjności. Wydaje mi się jednak, że najbardziej prawdopodobny jest scenariusz z liberalizacją rynku. Unia może się na to zdecydować w obliczu nieustającego wzrostu cen.

A czy ten wzrost może doprowadzić do kryzysu?

Kryzys na tle inflacyjnym może nas dopaść około 2014 roku. Wtedy okaże się, jaki wpływ na ceny miały pakiety pomocowe wdrożone w czasie dekoniunktury przez wiele wiodących gospodarek świata. Wydaje mi się, że rodzą one bardzo poważne zagrożenie inflacyjne. Trzeba jednak zaczekać kilka lat, by się o tym przekonać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;idzie;w;gore;przez;paliwa,28,0,785948.html) Inflacja idzie w górę. Przez paliwa Eksperci uważają jednak, że w drugiej połowie roku stopa inflacji zacznie spadać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t132540.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/publikacje/artykul/ceny;paliw;zagrozone;zamieszkami,87,0,777047.html) Ceny paliw zagrożone zamieszkami e-petrol.pl: dopiero przedsmak podwyżek?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t21872.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/jest;drozej;gus;podal;dane;o;inflacji,168,0,752808.html) Jest drożej. GUS podał dane o inflacji Najbardziej zdrożały paliwa, transport oraz energia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t128814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;nie;liczmy;na;tansza;zywnosc,191,0,752063.html) Sawicki: Nie liczmy na tańszą żywność Minister rolnictwa uważa, że powodzie odbiją się na tegorocznych plonach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)