Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Filmowcy apelują do ministra kultury

0
Podziel się:

Twórcy apelu podkreślają, że nie zgadzają się z polityką resortu kultury polegającą na ukrywaniu wiedzy o bieżących pracach organizacyjnych i przekształceniowych.

Filmowcy apelują do ministra kultury
(kprm.gov.pl)

Ukrywanie wiedzy o przekształceniach dotyczących państwowych studiów i wytwórni filmowych oraz brak otwartych konsultacji ze środowiskiem filmowym zarzucają ich przedstawiciele resortowi kultury. Apelują o debatę dotyczącą przyszłości polskiej kinematografii.

O apelu środowiska filmowego do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego (na zdj.) poinformował reżyser Jakub Cuman ze Stowarzyszenia _ Film 1,2 _. Przedstawicieli środowiska filmowego niepokoją _ informacje na temat przekształceń państwowych studiów i wytwórni filmowych oraz planów utworzenia nowej jednostki pod nazwą Polskie Centrum Kinematografii _. Wymieniają przekształcane przez resort kultury instytucje. Są to m.in. studia filmowe: _ Kadr _, _ Tor _, _ Zebra _ oraz wytwórnie filmowe: Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie i Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Twórcy apelu podkreślają, że nie zgadzają się z polityką resortu kultury polegającą na _ ukrywaniu wiedzy o bieżących pracach organizacyjnych i przekształceniowych _. Ich zdaniem, informacje resortu kultury o prowadzonych pracach są szczątkowe. _ Nie zgadzamy się na brak otwartych konsultacji ze środowiskiem filmowym _ - piszą w apelu dostępnym na stronie internetowej www.petycje.pl. Dotychczas pod apelem podpisało się około 140 osób.

Resort kultury podczas swoich prac - jak zaznaczają twórcy apelu - nie korzysta z wiedzy i doświadczeń twórców filmowych. _ Nie tylko możemy wzbogacić merytorycznie planowane rozwiązania, ale przede wszystkim jesteśmy ich adresatami i domagamy się szczegółowego sprawozdania z prowadzonych działań, planowanych rozwiązań i strategii Ministerstwa w zakresie konstruowania nowego oblicza systemu kinematografii w Polsce _ - dodają.

_ Apelujemy do Pana, jako osoby prowadzącej przekształcenia w dziedzinie kinematografii, o przeprowadzenie otwartych konsultacji społecznych, na których MKiDN przedstawi swoje plany oraz sposób i cel ich przeprowadzenia _ - piszą. Ich zdaniem, w ramach konsultacji będzie można określić zasady przeprowadzania konkursów na stanowiska dyrektorów nowo utworzonych państwowych instytucji kultury, a także misję tych instytucji i ich miejsce na konkurencyjnym rynku produkcji filmowej.

Reformę systemu finansowania produkcji filmowej i związane z nią przekształcenia instytucjonalne - jak przypominają twórcy apelu - zapoczątkowała ustawa o kinematografii z 2005 r., a obecnie kontynuowana jest na podstawie nowelizacji z 2011 r.

Nowelizację ustawy o państwowych instytucjach filmowych, wydłużającą o dwa lata czas przewidziany na ich komercjalizację, prezydent Bronisław Komorowski podpisał rok temu. Głównym celem zmian jest wydłużenie o dwa lata okresu przewidzianego na komercjalizację lub likwidację państwowych instytucji filmowych oraz wprowadzenie możliwości przekształcania państwowych instytucji filmowych w państwowe instytucje kultury.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdrojewski krytykuje artystów. Za co? -_ Ja również oczekuję od środowiska pomocy, np. w pozyskaniu opinii publicznej _- mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski o strajku polskich artystów.
Minister Zdrojewski zadowolony ze współpracy z Hiszpanią w dziedzinie kultury W geście uznania zasług dla rozwijania współpracy kulturalnej między oboma krajami, minister Zdrojewski wręczył honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej trzem hiszpańskim dyplomatom.
Minister ujawnił, kiedy powstanie pomnik smoleński Wiemy też już, gdzie zostanie wykonany monument.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)