Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Financial Times nawołuje do wstrzymania się z kolejnymi sankcjam wobec Rosji

0
Podziel się:

Należy poczekać na efekt działań dyplomatycznych - pisze londyński dziennik.

Financial Times nawołuje do wstrzymania się z kolejnymi sankcjam wobec Rosji
(fot. Jedimentat44/ Creative Commons/flickr)
bESPcJit

_ - Stany Zjednoczone powinny poczekać na efekt działań dyplomatycznych, ale jeśli Moskwa nie będzie dążyć do złagodzenia kryzysu ukraińskiego, należy wznowić rozmowy o dalszych restrykcjach _ - pisze _ Financial Times _.

Londyński dziennik ostrzega w artykule redakcyjnym, że Zachód nie powinien mieć złudzeń, iż kulminacja kryzysu ukraińskiego już minęła. - _ Istnieje dziś ryzyko, że wielu na Zachodzie - zwłaszcza w UE - uwierzy, iż (prezydent Rosji Władimir) Putin ma zamiar ustąpić. Jest to niemądre założenie _ - podkreśla Financial Times.

Przyznaje, że od wyboru na Ukrainie prezydenta Petra Poroszenki nastąpiła _ zmiana tonu _ ze strony Putina i doszło do pewnych bezpośrednich kontaktów dyplomatycznych Moskwy i Kijowa. - _ W bieżącym tygodniu Putin próbował dalej osłabić napięcia, prosząc parlament o uchylenie formalnej zgody na interwencję wojskową na Ukrainie _ - przypomina FT.

bESPcJiv

Jednak, jak dodaje dziennik, brak sygnałów, by Putin _ zrezygnował ze swoich żądań dotyczących Ukrainy - tego, że nie może ona przystąpić do NATO czy UE i że ma stać się państwem federacyjnym, co dałoby Kremlowi większy wpływ na sytuację na wschodzie kraju _. Słuszne jest, zdaniem dziennika, _ zachowanie podejrzliwości wobec postawy przywódcy na Kremlu. _

Zdaniem gazety USA _ prawidłowo oceniają szersze zagrożenie, jakie taktyka Putina w Doniecku i Ługańsku stanowi dla gospodarki ukraińskiej _. FT zwraca uwagę, że przemiany w gospodarce Ukrainy _ nie będą możliwe tak długo, jak na wschodzie - w centrum jej przemysłu ciężkiego i wydobywczego - trwa przemoc _. Putin zdaje sobie z tego sprawę i bez wątpienia wie również, że ma do dyspozycji różne narzędzia, w tym zakłócanie dostaw gazu i zamrożenie więzi handlowych z Ukrainą - ocenia dziennik.

Zauważa, że mocniejsze stały się ostatnio oskarżenia ze strony USA, iż Rosja pomaga separatystom na wschodzie Ukrainy, dostarczając im broń i sprzęt wojskowy. - _ W rezultacie Waszyngton ogłosił warianty dalszych sankcji, w tym zakazu współpracy z bankami rosyjskimi, jeśli Putin nie przerwie niejawnej interwencji na ukraińskim terytorium _ - relacjonuje FT.

Przyznaje, że _ następny krok Putina trudno jest przewidzieć _ i podkreśla, że _ słuszny jest głęboki sceptycyzm USA _ w sprawie motywów rosyjskiego prezydenta.

bESPcJiB

- _ USA powinny zwiększyć prawdopodobieństwo dalszego nacisku na Rosję, gdyby te (dotychczasowe) obiecujące inicjatywy nie doprowadziły do spadku napięć i zmniejszenia presji gospodarczej na Ukrainę. Jednakże Waszyngton powinien powstrzymać się i zobaczyć, jak potoczy się obecna runda działań dyplomatycznych, zanim zacznie zabiegać o jedność sojuszników w sprawie nowych sankcji _ - postuluje Financial Times.

Czytaj więcej w Money.pl
USA opuszczają Filipiny. Jest już bezpiecznie? Rozformowanie sił jest związane z wypełnieniem ich misji.
Skandalista, alkoholik, a od jutra szef KE? Były premier Luksemburga ma zostać mianowany w piątek na szczycie UE.
Niemcy ostrzegają przed rozpadem Iraku Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier obawia się ofensywy sunnickich rebeliantów.
bESPcJiW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)